برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

راهبردهاي شناختي و فراشناختي و تاثير آن بر موفقيت تحصيلي در دانشجويان پرستاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: راهبردهاي شناختي ابزار يادگيري و راهبردهاي فراشناختي تدابيري براي نظارت بر راهبردهاي شناختي و هدايت آنها هستند. راهبردهاي شناختي به ما کمک مي کند تا اطلاعات تازه را با اطلاعات قبلي پيوند داده و ذخيره سازي نماييم و راهبردهاي فراشناختي انتخاب هشيارانه راهبردهاي مناسب شناختي را دنبال مي کنند. بنابراين يادگيرندگان ماهر راهبردهاي شناختي را بکار مي گيرند تا به پيشرفت شناختي دست يابند و از راهبردهاي فراشناختي استفاده مي کنند تا بر آن نظارت و کنترل داشته باشند. تاکنون پژوهشهايي که درباره استراتژيها يا راهبردهاي يادگيري انجام شده نشان داده اند که استفاده از اين تدابير مي تواند بر يادگيري و پيشرفت تحصيلي تاثيرگذار باشد. هدف اين پژوهش تعيين اثر اين راهبردها در موفقيت تحصيلي است.
روش اجرا: اين پژوهش يک پژوهش تحليلي گذشته نگر است. روش نمونه گيري سهميه اي بوده و تعداد نمونه 50 نفر دانشجوي پرستاري دانشکده پرستاري مراغه بوده است و دانشجويان ضعيف و قوي بر اساس معدل درسي از هم متمايز شدند. ابزار جمع آوري اطلاعات پرسشنامه بوده که از طريق آن استفاده از اين راهبردها در فراگيران مورد ارزيابي قرار گرفته است.
نتايج: نتايج نشان داد که دانشجويان قوي بيشتر از دانشجويان ضعيف از راهبردهاي شناختي تکرار و تمرين، بسط و سازمان دهي و از راهبردهاي فراشناختي برنامه ريزي و کنترل و نظارت استفاده مي نمايند.
بحث: از اين پژوهش و پژوهشهاي ديگر مي توان استنتاج نمود که مهارتهاي يادگيري و مطالعه در يادگيري و پيشرفت تحصيلي بسيار حياتي هستند، مشخص شده است که اين مهارتها قابل آموزش و يادگيري هستند. بنابراين مدرسان مي توانند به دانشجويان به ويژه دانشجويان ضعيف که احتمالا در دوران تحصيلي قبلي با اين مهارتها آشنا نبوده اند را آموزش دهند و مي توان اين مسووليت را به مشاورين تحصيلي دانشجويان در دانشکده ها واگذار نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 109
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی