برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1379 , دوره  26 , شماره  2 ; از صفحه 1 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

كمينه ‌سازي لرزش زمين در انفجار‌هاي معدن مس سرچشمه كرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ايمن ‌سازي سازه ها و ديواره هاي سنگي در مقابل لرزش زمين ناشي از انفجار معادن روباز از جمله مسايل مهم در بحث انفجار و لرزش زمين ناشي از انفجار مي‌باشد. راستاي محل دريافت لرزه نسبت به محل انفجار و جهت انفجار از جمله عامل‌هايي هستند كه تاثير زيادي در لرزه دريافت شده در محل دارند. براي كمينه‌سازي لرزش زمين در محل هاي مورد نظر بايد اثرات اين عامل‌ها را بررسي كرد و بهترين حالت را بدست ‌آورد اين كار براي انفجار‌هاي معدن مس سرچشمه كرمان انجام شده است، بدين صورت كه تعداد 14 انفجار در اين معدن اجرا و لرزش حاصل ار آنها توسط 6 تا 8 ايستگاه لرزه‌ نگار ثبت شده است.
در اين مطالعه، ابتدا بر اساس 11 انفجار انجام شده در اين معدن كه به صورت انفجار هاي چند چگالي بوده است وضعيت لرزش در نقاط مختلف بررسي شده است. در همين راستا وضعيت توزيع بيشينه سرعت جابجايي ذرات در اطراف هر بلوك انفجاري ترسيم شده و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. بر اساس انفجار تك چال و دو انفجار دو چال در اين معدن،كار شبيه سازي لرزش بر اساس سه الگوي انفجار براي نقاط مختلف اطراف يك بلوك انفجاري انجام شده است و اثر جهت انفجار و راستاي محل ثبت لرزش به صورت زمان‌هاي تاخير در شبيه‌سازي ها لحاظ شده است. در اين بررسي،ملاحظه شد كه كمترين لرزش مربوط به محلي است كه زاويه‌اي در حدود 180 تا 225 درجه نسبت به سطح آزاد بلوك انفجاري و در جهت خلاف حركت انفجار دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورقاسمی ساغند، م.، و حسینی، م.، و جواهریان، ع. (1379). کمینه ‌سازی لرزش زمین در انفجار‌های معدن مس سرچشمه کرمان. مجله فیزیک زمین و فضا, 26(2), 1-13. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=12620Vancouver : کپی

پورقاسمی ساغند مهدی، حسینی محمدفاروق، جواهریان عبدالرحیم. کمینه ‌سازی لرزش زمین در انفجار‌های معدن مس سرچشمه کرمان. مجله فیزیک زمین و فضا. 1379 [cited 2021October22];26(2):1-13. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=12620IEEE : کپی

پورقاسمی ساغند، م.، حسینی، م.، جواهریان، ع.، 1379. کمینه ‌سازی لرزش زمین در انفجار‌های معدن مس سرچشمه کرمان. مجله فیزیک زمین و فضا, [online] 26(2), pp.1-13. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=12620. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 257 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی