برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و ارزيابي ارزش افزوده اقتصادي و ارزش افزوده بازار در مديريت ارزش افزوده سهامداران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پارادايم نوين ارزش آفريني بهترين ملاک و معيار براي سهامداران در عرصه سرمايه گذاري است. زيرا با اين معيار از تمامي ابعاد مي توان ارزش ايجاد شده سهامداران را با هدف حداکثر سازي ثروت و بالا بردن نرخ بازده براي آنان مديريت و اندازه گيري نمود. مديريت مبتني بر ايجاد ارزش سهامداران  (MSV)استفاده از ابزارهايي را در اين راستا پيشنهاد مي کند که از آن جمله ارزش افزوده اقتصادي(EVA) ، ارزش افزوده بازار  (MVA)و ارزش افزوده نقدي (CVA) را مي توان مورد اشاره قرار داد.
تحقيق حاضر به منظور بررسي شاخصهاي مديريت ارزش براي سهامداران در شرکتهاي پذيرفته شده بورس اوراق بهادار تهران گروه صنايع فلزي در محدوده سالهاي 1380 الي 1385 انجام گرفته است. تعداد شرکتهاي مورد استفاده از سال 1380 الي 1385 بطور ميانگين 26 شرکت که با توجه به امکان دسترسي به اطلاعات 24 شرکت جمعا 144 سال مالي مورد استفاده قرار گرفته است. بطوريکه معيارهاي سنجش عملکرد مبتني بر ارزش آفريني از جمله ارزش افزوده اقتصادي و ارزش افزوده بازار را با ارزش افزوده سهامداران مورد ارزيابي قرار داده است. نتايج حاصل از تحقيق حاکي از وجود ارتباط معني دار متغييرهاي فوق با ارزش افزوده سهامداران بوده و در نتيجه مناسب بودن استفاده از ارزش افزوده اقتصادي
(EVA) و ارزش افزوده بازار (MVA) را به عنوان متغييرهاي پيش بيني کننده و جايگزين در جهت شناسايي و اندازه گيري ارزش افزوده سهامداران (SVA) پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 429
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی