برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

خليج فارس بر اساس مطالعات باستان شناسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اين مقاله در پي آن است که تعلق ديرينه و تاريخي خليج فارس به سرزمين ايران و پيوستگي آن را با فرهنگ و تمدن ايراني با استفاده از مستندات باستان شناسي و معرفي آثار تاريخي بيان نمايد. در اين راستا پنج اثر تاريخي مربوط به دوران ايران باستان که به ترتيب در جزيره خارک به عنوان بزرگترين جزاير شمالي خليج فارس، بندر تاريخي صيراف، حاشيه شهر برازجان و گوردختر در شمال سواحل خليج فارس قرار دارند، با استفاده از گزارش هاي باستان شناسي دکتر سرفراز معرفي و بررسي مي شوند. سپس با مقايسه ويژگي هاي اين آثار با ساير آثار تاريخي و فرهنگي تمدن ايران و روشن نمودن تعلق آنها به تاريخ ايران زمين، پارسي بودن خليج فارس بر اساس شواهد گوياي حقيقي و بدون استفاده از متون و روايات تاريخي اثبات مي گردد.
مقاله حاضر در وسعتي و محدوده اي به نام استان بوشهر يا پارس جنوبي بر اساس آثار و شواهد به دست آمده و بازيافته هاي باستان شناسي کهن ترين آثار و نشانه هاي استقرار و استفاده از اين ساحل را که به خليج فارس شهرت جهاني دارد، معرفي مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سرفراز، ع.، و تیموری، م. (1388). خلیج فارس بر اساس مطالعات باستان شناسی. باغ نظر, 6(11), 39-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123252Vancouver : کپی

سرفراز علی اکبر، تیموری محمود. خلیج فارس بر اساس مطالعات باستان شناسی. باغ نظر. 1388 [cited 2021October26];6(11):39-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123252IEEE : کپی

سرفراز، ع.، تیموری، م.، 1388. خلیج فارس بر اساس مطالعات باستان شناسی. باغ نظر, [online] 6(11), pp.39-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=123252. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 136 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی