برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  19 , شماره  76 ; از صفحه 64 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

شيوع اختلال تحمل گلوکز و مقاومت به انسولين در کودکان و نوجوانان چاق

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، خیابان ششگلان، مرکز پزشکی کودکان
 
چکیده: 

مقدمه: شيوع چاقي در کودکان و نوجوانان روبه افزايش بوده و در دهه هاي گذشته منجر به افزايش شيوع ديابت تيپ دو در اين گروه سني شده است.
هدف: تعيين اختلال تحمل گلوکز و مقاومت به انسولين در کودکان و نوجوانان چاق
.
مواد و روش ها: از فروردين سال
1386 لغايت اسفند1387 ، 110 کودک و نوجوان مراجعه کننده به درمانگاه غدد مرکز پزشکي کودکان تبريز با شکايت چاقي در صورت نمايه توده بدني بيش از صدک 95 برحسب سن و جنس خود وارد مطالعه شدند. آزمون تحمل گلوکز خوراکي با خوردن 75 gr/kg گلوکز انجام شد. ميزان سرمي گلوکز به روش گلوکز اکسيداز و انسولين با روش راديوايمونو اسي در دقيقه صفر، 30، 60، 90 و 120 اندازه گيري شد. مقاومت به انسولين با اندکس HOMA تخمين زده شد.
نتايج: از
110 کودک و نوجوان چاق شيوع اختلال تحمل گلوکز %9.1 و شيوع مقاومت به انسولين %28.2 بود. در هيچ يک از موارد ديابت تيپ 2 ديده نشد. مبتلايان به اختلال تحمل گلوکز در گلوکز (P=0.003) و انسولين در دقيقه  (p<0.001) 120 تفاوت آماري معني دار با افراد بدون اختلال تحمل گلوکز داشتند. ميزان مقاومت به انسولين در مبتلايان به اختلال تحمل گلوکز هم بيشتر و تفاوت آماري آن هم معني دار(p=0.03)  بود.
نتيجه گيري: چاقي در کودکان و نوجوانان با افزايش خطر اختلال تحمل گلوکز و مقاومت به انسولين همراه است و برخلاف اندازه گيري گلوکز ناشتا، آزمون تحمل گلوکز خوراکي در پيش بيني اختلال تحمل گلوکز کمک کننده است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 198
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی