برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش استفاده از دستگاههاي ثابت ارتودنسي با وضعيت پريودنتال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی ارتودنسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد دندان پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به عوارض شناخته شده پريودنتال و اهميت اتيولوژيک بيماري و وجود تناقص در مورد نقش استفاده از دستگاه هاي ثابت ارتدنسي با بروز بيماري پريو، اين تحقيق انجام گرفت.
مواد و روش ها: تحقيق با طراحي
Historical Cohort بر روي تعداد 30 دختر تحت درمان ارتدنسي ثابت با حداقل 6 ماه گذشت درماني آنها و 30 نفر دختر گروه شاهد آنها در همان مدرسه و کلاس انجام گرفت. افراد فوق فاقد تروما بوده و گروه شاهد سابقه درمان ارتدنسي نداشته و بعلاوه دو گروه به لحاظ سن و جنس مشابه بودند بيماري پريودنتال با شاخص هاي خونريزي از لثه، افزايش حجم لثه در سه 0 grade و I و II و III و نيز وجود تحليل لثه بوسيله متخصص پريو بررسي و ثبت گرديد. ميزان وجود خونريزي و نيز افزايش حجم لثه بيشتر ازII  در دو گروه و تحليل لثه با آزمون دقيق فيشر مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: سن گروه شاهد
15.1+1.5 و گروه مورد 14.7+2.4 سال بود که مشابه بودند ميزان خونريزي از لثه در گروه شاهد 50 درصد در گروه مورد 74.7 درصد  (P<0.3)و تحليل لثه در گروه شاهد به ميزان 3.3 درصد و در گروه مورد وجود نداشت(P<0.9)  و افزايش حجم لثه با2 grade  و بيشتر در گروه شاهد به ميزان 13.3 درصد و در گروه مورد 46.4 درصد بود (P<0.005).
نتيجه گيري: بنظر مي رسد افرادي که از دستگاه ثابت ارتدنسي استفاده مي کنند. شانس بروز خونريزي از لثه و افزايش حجم لثه را دارند لذا اقدامات جهت پيشگيري و کاهش ضايعات مربوطه در افراد استفاده کننده از دستگاه ثابت ارتدنسي را توصيه مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شیبانی نیا، ا.، و ولایی، ن.، و ایوبیان، ن.، و محمدی جابر، م.، و فروغمند، م. (1388). بررسی نقش استفاده از دستگاههای ثابت ارتودنسی با وضعیت پریودنتال. تحقیق در علوم دندانپزشکی, 6(3 (پیاپی 21)), 42-47. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122991Vancouver : کپی

شیبانی نیا احمد، ولایی ناصر، ایوبیان نادر، محمدی جابر مریم، فروغمند ماندانا. بررسی نقش استفاده از دستگاههای ثابت ارتودنسی با وضعیت پریودنتال. تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1388 [cited 2021October16];6(3 (پیاپی 21)):42-47. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122991IEEE : کپی

شیبانی نیا، ا.، ولایی، ن.، ایوبیان، ن.، محمدی جابر، م.، فروغمند، م.، 1388. بررسی نقش استفاده از دستگاههای ثابت ارتودنسی با وضعیت پریودنتال. تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 6(3 (پیاپی 21)), pp.42-47. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122991. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 55 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی