برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1387 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 79 تا صفحه 103 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاريخي ابقا، يا عزل معاويه از سوي امام علي (ع) با استناد به نامه هاي رد و بدل شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، واحد نجف آباد، دانشگاه پیام نور، نجف آباد، ایران
 
چکیده: 

امام علي (ع) پس از به خلافت رسيدن، با نوشتن اولين نامه خود به معاويه - عليرغم توصيه بعضي از نزديکان که نشان از سادگي آنان داشت - از وي خواست تا با آن حضرت بيعت نموده و حکومت شام را به والي انتصابي خود – سهل بن حنيف - بسپارد، اما او كه به واقع، منتظر قتل عثمان و رسيدن چنين روزي بود با نوشتن نامه اي سفيد به آن حضرت اعلان جنگ داد.
در بعضي از منابع تاريخي، با ارايه نامه هايي منسوب به امام، صحبت از ابقاء معاويه توسط آن حضرت شده، اما منابع معتبر تاريخي ديگر اين نظر را قاطعانه رد نموده اند. در هر حال، صلح طلبي امام در برخورد با معاويه همچنان ادامه پيدا نمود و آن حضرت همچنان به دنبال راهي به جز پيکار و جنگ بود و با فرستادن جريربن عبدالله بحلي، به عنوان پيک ويژه خود، که حامل پيام شفاهي و کتبي آن حضرت بود آخرين تلاش خود را براي عدم تحقق جنگ انجام دادند، اما معاويه تصميم خود را براي جنگ با آن حضرت گرفته بود و به طور رسمي به امام اعلان جنگ داد.
امام به ناچار براي رويارويي با معاويه آماده مي شد كه خبر حركت اصحاب جمل را كه بي تاثير از تحريكات معاويه نبود شنيد و به سوي بصره شتافت. آن حضرت (ع) پس از سركوبي شورشيان پيروزمندانه وارد كوفه گرديد و از آنجا نيز نامه هايي چند در دعوت معاويه بر بيعت و صلح، به معاويه نگاشت. پاسخ معاويه به تمام نامه هاي آن حضرت پاسخ رويارويي و جنگ بود و سرانجام اين مواضع نابخردانه معاويه، که ريشه در سياست هايي داشت که سال ها قبل، توسط ديگران تعيين شده بود، به جنگي سخت در منطقه صفين انجاميد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رستمی نجف آبادی، م. (1387). بررسی تاریخی ابقا, یا عزل معاویه از سوی امام علی (ع) با استناد به نامه های رد و بدل شده. تاریخ, 3(9), 79-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122986Vancouver : کپی

رستمی نجف آبادی محمد. بررسی تاریخی ابقا, یا عزل معاویه از سوی امام علی (ع) با استناد به نامه های رد و بدل شده. تاریخ. 1387 [cited 2021October16];3(9):79-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122986IEEE : کپی

رستمی نجف آبادی، م.، 1387. بررسی تاریخی ابقا, یا عزل معاویه از سوی امام علی (ع) با استناد به نامه های رد و بدل شده. تاریخ, [online] 3(9), pp.79-103. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122986. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 965 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی