برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  4 , شماره  11 ; از صفحه 70 تا صفحه 83 .
 
عنوان مقاله: 

بهداشت روان سالمند در قرآن و حديث

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

هدف: هدف از پژوهش حاضر بررسي بهداشت رواني سالمندان در قرآن و حديث بود.
روش بررسي: در اين پژوهش، مضامين مرتبط با بهداشت رواني سالمندان در قرآن و حديث شناسايي و با ساختاري آموزشي تدوين گرديد. در اين راستا قرآن کريم و کتب حديثي با استفاده از نرم افزار حديثي نور که مشتمل بر 442 جلد کتاب حديثي است با استفاده از روش تحليل محتوا و کتابخانه اي مورد بررسي قرار گرفت. به خاطر دستيابي به نظريات بنيادين ديني مضامين از کتاب قرآن و کتب حديث که از متون و منابع اصلي ديني است گزينش گريد.
يافته ها: نتايج پژوهش شامل، تعريف سالمندي از نگاه اسلام، معرفي سالمند، جايگاه سالمند، حقوق سالمند، حق والدين سالمند بر فرزندان، حق سالمند بر حکومت، اخلاق، آداب سالمندي، رفتار با سالمند، رفتار با والدين سالمند، «بر» و احسان و شيوه هاي احسان و «بر» رفتار معروف و مناسب با والدين، گفتار کريمانه رفتار متواضعانه، صله رحم، نفقه، دعا و شکرگزاري است که در متن مقاله هر کدام به تفصيل بيان شده است.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج به دست آمده در قرآن و حديث مي توان نتيجه گرفت بهداشت رواني سالمندان از سه جنبه مورد توجه قرار گرفته است: 1- سالمند از نگاه عموم مردم 2- سالمند از نگاه حکومت 3- سالمند از نگاه نقش والديني آنان.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهرامی، ف.، و رمضانی فرانی، ع. (1388). بهداشت روان سالمند در قرآن و حدیث. سالمند, 4(11), 70-83. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122854Vancouver : کپی

بهرامی فاضل، رمضانی فرانی عباس. بهداشت روان سالمند در قرآن و حدیث. سالمند. 1388 [cited 2021September26];4(11):70-83. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122854IEEE : کپی

بهرامی، ف.، رمضانی فرانی، ع.، 1388. بهداشت روان سالمند در قرآن و حدیث. سالمند, [online] 4(11), pp.70-83. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122854. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 267 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی