برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  20 , شماره  77 ; از صفحه 49 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

عوارض و مرگ و مير پس از اندآرترکتومي شريان کاروتيد در بيماران دچار تنگي کاروتيد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رشت، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بیمارستان رازی
 
چکیده: 

مقدمه: انسداد در ابتداي شريان کاروتيد داخلي شايع ترين علت حوادث عروقي مغز است. در صورت انتخاب صحيح بيماران، مي توان اندآرترکتومي شريان کاروتيد را با در نظر گرفتن عوارض و مرگ و مير قابل قبول براي پيشگيري از عوارض عروقي مغز بکار برد. با توجه به وابستگي اين عوارض به امکانات و تجربه در بخش جراحي، بايد اين بخش ها از نظر صلاحيت و ميزان عوارض مرتبط با انجام اين نوع عمل ارزيابي شوند.
هدف: بررسي عوارض و مرگ و مير پس از اندآرترکتومي شريان کاروتيد در بيماران دچار تنگي کاروتيد در بخش جراحي بيمارستان رازي رشت از اول مهرماه
1385 تا پايان سال1388 .
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي 51 بيمار تحت عمل جراحي اندآرترکتومي شريان کاروتيد مراجعه کننده به بخش جراحي بيمارستان رازي رشت مورد بررسي قرار گرفتند. افراد پس از ترخيص تا يک ماه بعد مورد پيگيري قرار گرفته، عوارض و مرگ و مير پس از اندآرترکتومي کاروتيد بيماران در مدت بستري و تا يک ماه پس از آن ثبت گرديد.
نتايج: ميانگين سني بيماران 66.69 با انحراف معيار 10.33 بود. 35 نفر مرد و 16 نفر زن بودند. در 25 بيمار کاروتيد چپ و در 26 بيمار کاروتيد راست مورد عمل قرار گرفت. مرگ و مير 1 مورد(%1.96) ، عارضه در بيماران بدون علامت يک مورد(%1.96) ، عارضه در بيماران با Transient Ischemic Attack يک مورد و در بيماران دچار Cerebro Vascular Accident صفر بوده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده ميزان مرگ و مير پس از جراحي اندآرترکتومي کاروتيد در بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشکي گيلان در مقايسه با NASCET قابل قبول است. براي ارزيابي کيفيت جراحي اين مراکز نتايج جراحي بايد تحليل و ثبت شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی