برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقض CP در واپاشي هاي مزون B

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیک، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: در فيزيک ذرات، نقض CP، نقض تقارن مفروضCP  در قوانين فيزيک است. نقض CP ظريف ترين شکست تقارن که تاکنون در طبيعت مشاهده شده را نشان مي دهد و امکان بررسي پديده شناختي بزرگي را براي فيزيکدانان مهيا مي سازد. نقض تقارن CP يکي از هيجان انگيزترين جنبه هاي فيزيک انرژيهاي بالا است که نقش مهمي را در نظريه هاي کيهان شناسي که تلاش مي کنند تا غلبه ماده بر پادماده را در عالم کنوني توضيح دهند، ايفا مي کند. امروزه مطالعه نقض CP حوزه شگفت انگيزي از کارهاي تئوري و تجربي را مي طلبد. از سال 1964، تجربه گران به جستجوي نقض تقارن در مزون ها پرداخته اند. مزون ها که از يک کوارک و پادکوارک ساخته شده اند، يعني مخلوطي مساوي از ماده و پادماده هستند، نقشي اساسي در نقض CP دارند. خانواده مزون ها شامل ذراتي مانند پايون ها، کائون ها، مزون هاي B، C و غيره مي باشد.
هدف: ابزار تئوري براي شکست تقارن CP مورد استفاده و نقض اين تقارن در واپاشي هاي کوارک b بررسي شده است.
روش بررسي: در اين تحقيق آهنگ واپاشي هاي کوارک b و پادکوارک b- در حالت هاي شاخه اي و پنگوئن بر اساس نظريه هاميلتوني موثر محاسبه شده است و با استفاده از آنها، مقادير نقض CP در واپاشي هاي کوارک b بدست آمده است.
نتايج: با استناد به مدل کوارک واپاشي هاي b و b-، نتايج تئوري را با نتايج تجربي نقض CP در واپاشي هاي مزون B مقايسه کرده ايم. ملاحظه مي کنيم که واپاشي هاي b®udu- و b®csc- به ترتيب، بيشترين و کمترين مقادير نقض CP را به خود اختصاص مي دهند.
نتيجه گيري: آهنگ واپاشي هاي مختلف کوارک b و پادکوارک b- در حالت شاخه اي و پنگوئن با استفاده از نظريه هاميلتوني موثر محاسبه شده است. در فرمول بنـدي نظريه هاميلتوني موثر براي بدست آوردن آهنگ مربوط به چهار واپاشي b®udc-, b®usc-,  b®cdu-و  b®csu-که فقط شامل حالت شاخه اي مي شوند ضرايب ويلسون C3,…,6 را که دربردارنده سهم پنگوئن گلئوني مي باشند را مساوي صفر قرارمي دهيم. از اين رو تفاوتي در آهنگ واپاشي هاي کوارک و پادکوارک، در اين واپاشي ها وجود ندارد. با بکار بردن رابطه عدم تقارن CP و با استفاده از مقادير عددي آهنگ واپاشي، نقض CP را براي آن دسته از واپاشي هاي کوارک b که آهنگ واپاشي آنها با آهنـگ واپاشي پادکوارک متناظر به دليل تاثير سهم پنگوئـن و حضور ضرايـب ويلسون C3,…,6 در نظريه هاميـلتوني موثر تفاوت دارد محاسبه مي کنيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهربان، ح. (1389). نقض CP در واپاشی های مزون B. علوم پایه (دانشگاه آزاد اسلامی), 20(75 (ویژه نامه فیزیک)), 69-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122468Vancouver : کپی

مهربان حسین. نقض CP در واپاشی های مزون B. علوم پایه (دانشگاه آزاد اسلامی). 1389 [cited 2021November29];20(75 (ویژه نامه فیزیک)):69-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122468IEEE : کپی

مهربان، ح.، 1389. نقض CP در واپاشی های مزون B. علوم پایه (دانشگاه آزاد اسلامی), [online] 20(75 (ویژه نامه فیزیک)), pp.69-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122468. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 158 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی