برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  5 , شماره  1 ; از صفحه 41 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل ميکروبي در استفاده کنندگان روش هاي هورموني و جراحي پيشگيري از بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه مامایی
 
چکیده: 

مقدمه: واژينيت از شايع ترين تشخيص هاي ژنيکولوژيک است که سالانه درصد قابل توجهي از ويزيت هاي سرپايي را به خود اختصاص مي دهد. پژوهش حاضر با هدف بررسي عوامل ميکروبي شايع در استفاده کنندگان روش هاي هورموني و جراحي پيشگيري از بارداري در مراجعين به مراکز بهداشتي درماني شهر همدان انجام شده است.
مواد و روش ها: اين پژوهش يک مطالعه توصيفي تحليلي است. 160 نفر از مراجعين به مراکز بهداشتي درماني شهر بر اساس نمونه گيري سهميه اي انتخاب شدند. از واحدهاي مورد پژوهش علاوه بر شرح حال و مشخصات دموگرافيک، از ترشحات واژن آنان جهت بررسي لام مرطوب، رنگ آميزي گرم و کشت، نمونه برداري انجام شد. روش تجزيه و تحليل داده ها، آمار توصيفي و استنباطي بود و داده هاي به دست آمده با استفاده از نرم افزار
SPSS مورد آناليز قرار گرفت.
نتايج: نتايج پژوهش نشان داد که اکثريت واحدهاي مورد پژوهش در گروه روش طبيعي (
%50) و در روش هاي جراحي (%72.5) داراي علايم باليني بودند، در حالي که در روش هاي هورموني (%65)، در استفاده کنندگان کاندوم (%80) فاقد علايم باليني واژينيت بودند. يافته ها نشان مي دهد که بين علايم باليني و روش هاي پيشگيري از بارداري ارتباط معنادار وجود دارد (P=0.001). شيوع تريکوموناس واژيناليس در استفاده کنندگان روش هاي جراحي بالاترين شيوع (%5) و در گروه روش هاي هورموني (%2.5) بوده است. در حالي که در استفاده کنندگان از کاندوم و روش هاي طبيعي منفي گزارش شده است. گاردنرلا در استفاده کنندگان روش هاي جراحي (%7.5)، روش هاي هورموني (%5) و در روش هاي کاندوم و طبيعي (%2.5) گزارش شده است. کانديدا آلبيکانس در روش هاي هورموني (%7.5)، در روش هاي جراحي و کاندوم (%5) و در روش هاي طبيعي (%2.5) بوده است. اشريشيا کلي در گروه هاي کاندوم و هورموني (%7.5) و در روش طبيعي (%2.5) گزارش شده است.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع بالاتر تريکوموناس واژيناليس، گاردنرلا، اشريشيا کلي و کانديدا آلبيکانس در روش هاي پيشگيري از بارداري پيشنهاد مي گردد آنان تحت پيگيري هاي مرتب، معاينات منظم و مشاوره قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی