برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي وضعيت عملكرد اجرايي بيماران مبتلا به اسكيزوفرنيا و مقايسه آنان با مبتلايان به اختلال دو قطبي I (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

هدف: در پژوهش هاي گوناگون عملكرد شناختي بيماران مبتلا به اسكيزوفرنيا و بيماران مبتلا به اختلال دو قطبي مقايسه شده است؛ اما انجام چنين پژوهش هايي بر روي بيماران سرپايي مبتلا به دو اختلال ياد شده در ايران سابقه چنداني ندارد.
روش: دو گروه پنجاه نفري از بيماران سرپايي که بر پايه ملاك هاي تشخيصي
DSM-IV-TR مبتلا به بيماري اسكيزوفرنيا و اختلال دو قطبي شناخته مي شدند و دست كم به مدت سه ماه در وضعيت يوتايميك بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. دو گروه آزمودني ها از نظر سه متغير اصلي كه بر اساس منابع، بيشترين سهم را در وضعيت شناختي بيماران ممكن است داشته باشند، يعني سن، ميزان تحصيلات و طول مدت ابتلا به بيماري همسان سازي شدند. آزمودني هاي هر دو گروه آزمون دسته بندي كارت هاي ويسكانسين را تکميل کردند و داده هاي گردآوري شده با يكديگر مقايسه شدند.
يافته ها: ميانگين نتايج آزمون دسته بندي كارت هاي ويسكانسين در هر دو گروه مبتلايان به اسكيزوفرنيا و اختلال دو قطبي به طور معني داري پايين تر از جمعيت بهنجار بود. و سطح عملكرد شناختي در بيماران اسكيزوفرنيا به طور معني داري نسبت به بيماران دو قطبي پايين تر بود.
نتيجه گيري : عملكرد اجرايي در مبتلايان به اسكيزوفرنيا ضعيف تر از مبتلايان به اختلال دو قطبي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی