برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نويززدايي تصاوير SPECT با تبديل موجک در کوليماتور متداول

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی هسته‌ای (پرتوپزشکی)، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران
 
چکیده: 

مقدمه: SPECT، يک تکنيک تصويربرداري تشخيصي است، که از مهمترين اشکالات تصاوير آن وجود نويز پواسوني مي باشد. تاکنون روش هاي مختلفي توسط محققان براي بهبود تصاويرSPECT  بررسي شده است. يک ابزار جديد نويززدايي، تبديل موجک است، که اين ابزار به طور گسترده براي نويززدايي، افزايش کيفيت و رزولوشن تصاوير و ... به کار مي رود. در اين مقاله از تبديل موجک براي ارزيابي ميزان کاهش نويز در تصاوير SPECT استفاده شده است.
مواد و روشها: براي محاسبه و شبيه سازي عملي نويز در پزشکي هسته اي از کدهاي مونت کارلو استفاده مي شود، که در اين مقاله از نرم افزار
SIMIND براي شبيه سازي تصاوير استفاده شده است. به طوري که انواع موجک بر روي تصاوير شبيه سازي و واقعيSPECT  در کوليماتور متداول (هگزاگونال) اعمال شد.
نتايج: از موجک هاي اعمالي براي تصاوير
SPECT، بهترين نوع موجک انتخاب شد، نتايج نشان داد که تبديل موجک در تصاوير شبيه سازي شده و واقعي عمل نويززدايي را به خوبي انجام داده است. به طوري که بهترين نوع موجک در تصاوير شبيه سازي شده و واقعي به ترتيب نسبت سيگنال به نويز را 33% و 45% افزايش و ضريب تغييرات را 77% و 71%کاهش مي دهد، اما فقط 4% و 9% کنتراست تصوير را از دست داده است.
بحث و نتيجه گيري: با مقايسه نتايج تصوير واقعي
SPECT در اين مقاله و نتايج قبلي به دست آمده در تصاوير واقعي PET، مي توان دريافت که تصاوير اين دو سيستم پزشکي هسته اي با استفاده از تبديل موجک به ترتيب در نسبت سيگنال به نويز و کنتراست فقط 5% و 7% و ضريب تغييرات حدود 20% با يکديگر اختلاف دارند. بنابراين تبديل موجک ابزاري موثر براي نويززدايي تصاوير پزشکي هسته اي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باباپورمفرد، ف.، و عباس پورتهرانی فرد، ع.، و ابراهیمی، ب.، و سرداری، د. (1388). نویززدایی تصاویر SPECT با تبدیل موجک در کولیماتور متداول. مجله فیزیک پزشکی ایران, 6(3-4 (پیاپی 24-25)), 1-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122074Vancouver : کپی

باباپورمفرد فرشید، عباس پورتهرانی فرد علی، ابراهیمی بابک، سرداری داریوش. نویززدایی تصاویر SPECT با تبدیل موجک در کولیماتور متداول. مجله فیزیک پزشکی ایران. 1388 [cited 2021October26];6(3-4 (پیاپی 24-25)):1-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122074IEEE : کپی

باباپورمفرد، ف.، عباس پورتهرانی فرد، ع.، ابراهیمی، ب.، سرداری، د.، 1388. نویززدایی تصاویر SPECT با تبدیل موجک در کولیماتور متداول. مجله فیزیک پزشکی ایران, [online] 6(3-4 (پیاپی 24-25)), pp.1-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=122074. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 175 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی