برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1380 , دوره  27 , شماره  27 ; از صفحه 99 تا صفحه 108 .
 
عنوان مقاله: 

آمايش سرزمين حوزه آبخيز دادقان تفرش با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافيایي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به منظور تعيين كاربري هاي بهينه (منطبق بر توان طبيعي) و ارتقا مديريت كنوني سرزمين، فرآيند آمايش سرزمين با استفاده از ابزار توانمند و دقيق GIS انجام پذيرفت. در قالب اين فرآيند و با استفاده از رهيافت تجزيه و تحليل سيستمي ابتدا منابع اكولوژيكي و اقتصادي - اجتماعي آبخيز شناسايي و نقشه سازي شدند. داده هاي نقشه اي حاصل، رقومي شده و به همراه ديگر داده هاي توصيفي براي ايجاد پايگاه داده ها به سامانه هاي Arc/Info و Idrisi وارد شدند. در سامانه Arc/Info عمليات تصريح مختصات جغرافيايي، ايجاد توپولوژي و ويرايش نقشه ها انجام گرفت. سپس در مرحله تحليل، سپس در مرحله تحليل، مدل رقومي ارتفاع (DEM)  با استفاده از نقشه توپوگرافي و سامانه Idrisi تهيه شد و براساس آن نقشه هاي شيب، ارتفاع، جهت، در كلاسه هاي مورد نظر توليد گرديدند.
در مرحله مياني تحليل، با روي هم گذاري و تلفيق نقشه هاي شيب، ارتفاع، جهت، خاكشناسي، تيپ بندي و تراكم پوشش گياهي در سامانه Arc/Info نقشه واحدهاي زيست محيطي آبخيز به همراه جدول ويژگي هاي واحدها ايجاد شدند. در ادامه، جدول ويژگي هاي واحدهاي زيست محيطي با لحاظ نمودن ساير ويژگي هاي اكولوژيكي و داده هاي اقتصادي - اجتماعي در سامانه تكميل گرديد.
مدل هاي اكولوژيكي ويژه آبخيز تهيه و در سامانه ArcView با استفاده از زبان پرسجوي ساختار بندي شده (SQL)، توان طبيعي هر يك از واحدهاي زيست محيطي براي كاربري هاي ممكنه تعيين و نقشه سازي شدند. در مرحله پاياني تحليل و فرايند آمايش سرزمين، اولويت بندي كاربري هاي مجاز و مناسب (منطبق بر توان طبيعي)، سرزمين براساس پيش شرطهايي (تنظيم شده براساس ويژگي هاي طبيعي و نيازهاي اقتصادي اجتماعي در آبخيز) با بهره گيري از SQL تعيين و نقشه كاربري هاي بهينه (آمايش سرزمين) توليد گرديد. در نهايت به منظور پيش بيني ملاحظات سازماني، اجرایي، قانوني و غيره ضوابط و مقررات استقرار كاربري هاي بهينه به همراه ضوابط حريم ها و نمودار سازماني- اجرایي طرح مديريتي آبخيز ارایه گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 195
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی