3 SID.ir | بررسي رابطه انگ بيماري افسردگي با نگرش نسبت به ياري جويي از متخصصان سلامت روان (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه انگ بيماري افسردگي با نگرش نسبت به ياري جويي از متخصصان سلامت روان (چكيده دهمين همايش پياپي ساليانه انجمن علمي روانپزشكان ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بیمارستان آیت‌ اله طالقانی، بخش روانپزشکی
 
چکیده: 

هدف: اين مطالعه با هدف بررسي نگرش گروهي از دانشجويان نسبت به ياري جويي از متخصصان سلامت روان و ارتباط آن با مولفه هاي شناختي، هيجاني و رفتاري و انگ بيماري افسردگي انجام شده است.
روش: اين بررسي به روش مقطعي انجام شد. آزمودني هاي اين پژوهش 407 دانشجوي شاغل به تحصيل در دانشگاه علوم پزشكي تهران، و دانشكده هاي فني، هنر و حقوق دانشگاه تهران بودند. براي گردآوري داده ها، آزمون هاي ميزان آشنايي با بيماري رواني، نگرش به ياري جويي از متخصصان سلامت روان و اسناد 27 به کار گرفته شد.
يافته ها: بيش ترين ميزان آشنايي با بيماري رواني مربوط به افرادي بود كه با ديدن فيلمي در سينما يا تلويزيون كه در آن يكي از بازيگران نقش بيمار رواني را بازي مي كرد، با بيماري رواني آشنا شده بودند (7/30%). مردان به طور معناداري بيش از زنان بيماران دچار افسردگي را خطرناك دانسته اند و تمايل داشتند كه بيماران دچار افسردگي را جدا از جامعه نگهداري كنند. اما زنان بيش از مردان نسبت به كمك گرفتن از متخصصان براي درمان افسردگي نگرش مثبت داشتند. بين نگرش به درمان جويي و سه مولفه از مولفه هاي انگ به افراد دچار افسردگي يعني دل سوزي، تمايل به ياري رساندن و تمايل به اجبار براي درمان همبستگي مثبت معناداري ديده شد.
نتيجه گيري: سه عامل از ميان اجزاي شناختي، هيجاني و رفتاري انگ زني به افراد دچار اختلال افسردگي (يعني احساس دل سوزي، ميل به ياري رساندن و ميل به اجبار براي درمان) با نگرش مثبت تر به درمان جويي همراه هستند. بررسي جامع تر براي يافتن چگونگي ارتباط اين عوامل با درمان جويي و يافتن عوامل واسطه اي احتمالي مي تواند به راهبردهايي موثرتر براي انگ زدايي و از ميان برداشتن موانع درمان جويي بيانجامد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی