برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان تاثير برنامه آموزش پياده روي بر آگاهي، نگرش، عملکرد و کنترل متابوليک قند خون بيماران زن مبتلا به ديابت نوع 2

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: امروزه نقش فعاليت فيزيکي در سلامتي جامعه و اثر آن در پيش گيري و کنترل بسياري از بيماري ها مطرح مي باشد. از اين رو پژوهش حاضر با هدف تعيين ميزان تاثير برنامه آموزش پياده روي بر آگاهي، نگرش و عملکرد بيماران زن مبتلا به ديابت نوع 2 انجام پذيرفت.
روش تحقيق: مطالعه حاضر يک کارآزمايي شاهد دار تصادفي شده بود که در آن 88 نفر از بيماران زن مبتلا به ديابت نوع 2 شرکت داشتند. اطلاعات از طريق پرسش نامه و چک ليست و با استفاده از مصاحبه سازمان يافته در قبل و 3 ماه بعد از مداخله آموزشي جمع آوري گرديد و با استفاده از آزمون هايX2  و t زوج و t مستقل آناليز شدند.
يافته ها: قبل از مداخله، ميانگين نمره هاي آگاهي و نگرش در دو گروه مورد و شاهد، در سطح متوسط و ميانگين نمره عملکرد، پايين تر از حد متوسط بود. بعد از آموزش و
3 ماه پيگيري، ميانگين نمره آگاهي، نگرش و عملکرد در خصوص پياده روي صحيح و دقايق صرف شده جهت انجام پياده روي با شدت هاي متوسط و سنگين در گروه مورد به نحو معني داري افزايش و ميانگين قند خون ناشتا و هموگلوبين گليکوزيله به طور معني داري کاهش يافت (P<0.05).
نتيجه گيري: يافته هاي اين مطالعه اهميت آموزش پياده روي را در جهت افزايش آگاهي، نگرش و اتخاذ عملکرد صحيح در خصوص انجام پياده روي و کنترل بهتر قند خون بيماران زن مبتلا به ديابت نوع 2 نشان داد و با توجه به آن انجام پياده روي منظم در جهت کنترل شاخص هاي سلامتي اين بيماران توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی