برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر استازولاميد بر توان زيستي سلول هاي سرطان سينه در رده سلولي T-47D

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده زیست شناسی، پردیس علوم، دانشگاه تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در اين مقاله به بررسي اثر بازدارندگي استازولاميد در رشد و تکثير رده اي از سلول هاي سرطان سينه (T-47D) پرداخته شده است.
روش بررسي: در اين مطالعه، ظهور علايم ريخت شناسي ويژه آپاپتوزيس به وسيله ميکروسکوپ فلوئورسانس پس از رنگ آميزي با
 Annexin-PIبررسي گرديد. تحقيقات فلوسايتومتري براي بررسي ميزان و نوع مرگ سلولي، همچنين مطالعه چرخه سلولي با بهره گيري از رنگ  DAPIصورت گرفت. ميزان فعاليت کاسپاز-3 و نيز الگوي DNA Laddering در سلول هاي تيمارشده تعيين و با نمونه شاهد مقايسه گرديد. تجزيه و تحليل آماري با استفاده از آزمون واريانس يک طرفه صورت گرفت و مقايسه گروه ها در سطح انجام شد.
يافته ها: بررسي علايم ريخت شناسي توسط ميکروسکوپ فلوئورسانس در
کنار نمودارهاي حاصل از مطالعات فلوسايتومتري، پتانسيل قابل توجهي را براي داروي استازولاميد در القاي فرآيند آپاپتوزيس نشان داد. اما در مقابل، ميزان فعاليت آنزيم کاسپاز-3 در زمان تيمار سلول ها با دارو افزايش مشخصي داشت. اين در حالي بود که در بررسي هاي انجام شده بر روي DNA ژنومي، الگوي نردباني مشخصي در رابطه با سلول هاي تيمارشده با دارو مشاهده نشد و اين خود دليل ديگري را بر وقوع درصد پايين آپاپتوزيس در زمان تيمار سلول ها با دارو آشکار ساخت. از سوي ديگر، نمودارهاي فلوسايتومتري رسم شده با استفاده از نشانگر DAPI بيان کننده آن بود که داروي سديم استازولاميد توان کمي را در کاهش سرعت چرخه تقسيم سلولي دارد و تنها توقف بخش اندکي از جمعيت سلولي را در مرحله G2/M باعث مي شود.
نتيجه گيري: در مجموع، يافته هاي فوق نشان داد که اثر بازدارندگي داروي استازولاميد بر روي رده T-47D را مي توان از طريق اثرگذاري به روي ساير فرآيندهاي سلولي به غير از آپاپتوزيس و يا توقف چرخه سلولي (احتمالا از طريق القاي فرآيندهايي مانند کاتاستروف ميتوزي) توضيح داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدپور، ر.، و صفریان، ش.، و اژییان، ف.، و عبدالمحمدی، م. (1390). اثر استازولامید بر توان زیستی سلول های سرطان سینه در رده سلولی T-47D. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم, 5(1 (پی در پی 17)), 61-74. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=121444Vancouver : کپی

محمدپور راضیه، صفریان شاهرخ، اژییان فاطمه، عبدالمحمدی محمدحسین. اثر استازولامید بر توان زیستی سلول های سرطان سینه در رده سلولی T-47D. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم. 1390 [cited 2021September20];5(1 (پی در پی 17)):61-74. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=121444IEEE : کپی

محمدپور، ر.، صفریان، ش.، اژییان، ف.، عبدالمحمدی، م.، 1390. اثر استازولامید بر توان زیستی سلول های سرطان سینه در رده سلولی T-47D. مجله دانشگاه علوم پزشکی قم, [online] 5(1 (پی در پی 17)), pp.61-74. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=121444. 

 
بازدید یکساله 64 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی