برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه پتانسيل تمايزي سلول هاي بنيادي مزانشيمي انسان و چند گونه حيواني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* انستیتو پاستور ایران، گروه بیوشیمی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به استفاده روز افزون از سلول هاي بنيادي مزانشيمي جدا شده از منابع گوناگون در کلينيک، لازم است تا مطالعات پايه اي جهت بررسي تکثير، تمايز و نيز ديگر ويژگي هاي بيولوژيک آن ها صورت پذيرد. در مطالعه حاضر، بازده و يا توان تمايز در پنج رده مختلف سلول هاي بنيادي مزانشيمي با يکديگر مقايسه گرديده است.
مواد و روش ها: سلول هاي بنيادي مزانشيمي مغز استخوان خرگوش، رت، موش نژاد
C57، جوجه و سلول هاي بنيادي مزانشيمي مشتق از بافت سينوويوم زانوي انسان با تراکم 5000 سلول در سانتي متر مربع در ظروف 12 خانه اي کشت داده شد. پس از رسيدن سلول ها به سطح رشد مناسب با استفاده از القا کننده هاي اختصاصي، تمايز به اديپوسيت، استئوسيت، و کندروسيت، در همه رده ها ايجاد شد. 21 روز پس از القا پتانسيل تمايز،با رنگ آميزي اختصاصي سلولي وضعيت تمايز در همه رده هاي سلولي بررسي شد.
يافته ها: بر طبق يافته هاي حاضر، بيش ترين پتانسيل تمايز به آديپوسيت و استئوسيت در سلول هاي بنيادي مزانشيمي مغز استخوان جوجه و بيش ترين پتانسيل تمايز به کندروسيت در سلول هاي بنيادي مزانشيمي مشتق از سينوويوم زانوي انسان مشاهده گرديد.
نتيجه گيري: در اين مطالعه، اختلافاتي در پتانسيل تمايز سلول هاي بنيادي مزانشيمي جدا شده از گونه ها و نيز بافت هاي مختلف مشاهده گرديد که مي تواند ناشي از اختلاف در ريز محيط آن ها در حالت
in vivo باشد. درک اين اختلافات مي تواند در نهايت منجر به استفاده موثرتر از اين سلول ها در کلينيک گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 171
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی