برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رويکرد اپيدميولوژي در پيشگيري از سوانح ترافيکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات ارتقا ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها
 
چکیده: 

سالانه بين 1.2 تا 1.5 ميليون نفر در جهان به خاطر سوانح ترافيکي جان مي بازند و حدود 50 ميليون نفر نيز دچار مصدوميت و معلوليت مي شوند. تعداد كلي مصدوميت هاي ترافيكي در جهان رو به افزايش است، ولي روند كلي مرگ ناشي از آسيب هاي ترافيكي در كشورهاي با درآمد بالا از دهه 1970 رو به كاهش و در كشورهايي با در آمد كم و متوسط رو به ازدياد بوده است. طبق برآورد صورت گرفته، جايگاه مصدوميت هاي ترافيكي به عنوان يك عامل سهيم در بار جهاني بيماري ها از رتبه دهم در سال 2002 به رتبه هشتم در سال 2030 ارتقا خواهد يافت. در صورت عدم انجام اقدام جدي، افزايش %83 براي كشورهايي با درآمد كم و متوسط و كاهش 27 درصدي براي كشورهايي با درآمد بالا پيش بيني شده است. تخمين كلي در صورت عدم انجام اقدام مناسب، افزايش 67 درصدي مرگ ناشي از آسيب هاي ترافيكي تا سال 2020 است.
در ايران در سال 1387 به تنهايي 22918 نفر از تمامي گروه هاي سني به دليل سوانح ترافيکي کشته شده اند. اين تعداد کشته بالاترين اندازه را در بين 22 کشور منطقه مديترانه شرقي شامل مي شود که در جمع
30.0 درصد کل مرگ هاي ناشي از سوانح ترافيکي در منطقه را به خود اختصاص مي دهد. ايران از نظر تعداد جمعيت رتبه سوم را در بين ساير کشورهاي منطقه داراست (13.3 درصد جمعيت منطقه). در حالي که 32 درصد کل خودروهاي منطقه در ايران قرار دارد. در حالي که ميزان مرگ ناشي از سوانح ترافيکي در جهان و منطقه به ترتيب 18.8 و 32.2 به ازاي 100000 نفر است اين ميزان در کشور ما 35.8 است.


چکيده کامل، به صورت متن کامل قابل رويت است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 139
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی