برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي غلظت سرمي و ادراري اينترلوكين-6 (IL-6) در كودكان مبتلا به عفونت دستگاه ادراري: افتراق پيلونفريت از سيستيت حاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پيلونفريت يك عفونت جدي و شايع در كودكان است كه عفونت كليه و اسكار ناشي از آن يكي از علل نارسايي كليه در بسياري از مناطق جهان از جمله ايران مي باشد. در برخي مطالعات گزارش شده است كه سطح سرمي و ادراري IL-6 در پيلونفريت حاد افزايش مي يابد. اين مطالعه با هدف اثبات اين مساله و پاسخ به اينكه آيا مي توان از سطوح سرمي يا ادراري IL-6 به عنوان يك تست غربالگري در تشخيص پيلونفريت حاد استفاده نمود، انجام شده است.
روش كار: در اين مطالعه مقطعي - تحليلي
(Analytical Cross-sectional) و آينده نگر، 40 كودك با تب و يا علايم مبني بر عفونت مجاري ادراي و كشت ادراري مثبت كه در سال 1387 به بيمارستان كودكان حضرت علي اصغر (ع) مراجعه كردند، مورد مطالعه قرار گرفتند. بر اساس اسكن DMSA انجام شده در اين كودكان، سطوح سرمي و ادراريIL6  در دو گروه كودكان مبتلا به سيستيت (20 نفر) و پيلونفريت (20 نفر) با هم مقايسه گرديد. در تحليل داده ها از آزمون هاي آماري Independent T-test، Mann-Whitney U-test،Correlation  و Wilcoxon rank و نيز آناليز ROC (Receiver Operating Characteristics Curve) استفاده شد.
يافته ها: ميانگين غلظت
IL-6 ادرار در بدو مطالعه بطور معني داري در كودكان مبتلا به پيلونفريت [11.53 (SD=9.51) pg/dl] از كودكان مبتلا به سيستيت  [4.00 (SD=2.18) pg/dl]بيشتر است (P=0.002). ميانگين غلظت سرمي IL-6  نيز در فاز حاد بيماري به طور معني داري در كودكان مبتلا به پيلونفريت [15.59 (SD=8.40) pg/dl] از كودكان مبتلا به سيستيت [3.21 (SD=4.58) pg/dl] بيشتر است (P<0.001). مقدار غلظت ادراري IL-6 معادل 6.60pg/dl داراي حساسيت %70 و ويژگي %95 در تفكيك بيماران مبتلا به پيلونفريت حاد از مبتلايان به سيستيت حاد مي باشد و غلظت سرمي برابر 9.25pg/dl نيز از حساسيت %80 و ويژگي %95 در تفكيك اين دو گروه از كودكان برخوردار مي باشد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد غلظت ادراري و سرمي
IL-6 از قدرت ارزش تشخيصي بالايي در افتراق پيلونفريت از سيستيت برخوردار است و مي تواند به عنوان شاخصي مهم در تشخيص به موقع عفونت دستگاه ادراري فوقاني از تحتاني در فاز حاد بيماري در كودكان بكار رود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اتوکش، ح.، و جوادی لاریجانی، ف.، و فرشته نژاد، س.، و حسینی شمس آبادی، ر.، و سلمان یزدی، ر. (1389). بررسی غلظت سرمی و ادراری اینترلوکین-6 (IL-6) در کودکان مبتلا به عفونت دستگاه ادراری: افتراق پیلونفریت از سیستیت حاد. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), 17(70), 7-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=120427Vancouver : کپی

اتوکش حسن، جوادی لاریجانی فائزه، فرشته نژاد سیدمحمد، حسینی شمس آبادی رزیتا، سلمان یزدی رضا. بررسی غلظت سرمی و ادراری اینترلوکین-6 (IL-6) در کودکان مبتلا به عفونت دستگاه ادراری: افتراق پیلونفریت از سیستیت حاد. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران). 1389 [cited 2021October21];17(70):7-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=120427IEEE : کپی

اتوکش، ح.، جوادی لاریجانی، ف.، فرشته نژاد، س.، حسینی شمس آبادی، ر.، سلمان یزدی، ر.، 1389. بررسی غلظت سرمی و ادراری اینترلوکین-6 (IL-6) در کودکان مبتلا به عفونت دستگاه ادراری: افتراق پیلونفریت از سیستیت حاد. علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران), [online] 17(70), pp.7-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=120427. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی