برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  17 , شماره  45 ; از صفحه 61 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير ميزان سهام شناور آزاد بر دامنه نوسان قيمت سهام شرکت هاي پذيرفته شده در بورس تهران و ارايه راه حل هاي مناسب در اين زمينه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

يکي از اهداف مهمي که از تشکيل بورس ها تعقيب مي شود، ايجاد ساز و کار منظم و شفاف در تقابل عرضه و تقاضا براي تعيين قيمت دارايي هاي مالي است. از جمله مباني تصميم گيري سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در بورس، وجود قيمت هاي واقعي و شفاف در قيمت سهام است و يكي از عواملي که مي تواند منجر به اين عامل گردد، ميزان سهام شناور آزاد است. سهام شناور مي تواند موجب افزايش حجم معاملات و كاهش ميزان نقدينگي راكد بازار سهام گردد. هدف اصلي تحقيق اين است که با استفاده از نتايج آن، سرمايه گذاران در سرمايه گذاري و شرکت ها در ميزان آزادسازي سهام مورد معامله خود تصميماتي آگاهانه تر اخذ نمايند. اين تحقيق توصيفي است و در آن، متغير مستقل، سهام شناور آزاد و متغير وابسته، قيمت سهام شرکت ها مي باشد. فرضيات تحقيق به وجود يا عدم وجود رابطه مثبت بين دو متغير فوق در سطح شرکت ها و صنايع مختلف مي پردازد. با توجه به اهداف و ماهيت پژوهش، از روش رگرسيون خطي ساده و تحليل پانلي براي آزمون فرضيات، استفاده شده است. تحقيق در دوره زماني 4 ساله بين سال هاي 1384 تا 1387 در بورس تهران انجام گرفت. سپس شرايط نمونه آماري تعيين و 45 شرکت براي آزمون فرضيه اول و 12 صنعت براي فرضيه دوم انتخاب گرديد.
نتايج به دست آمده نشان مي دهد که رابطه بين ميزان سهام شناور و نوسان قيمت سهام شركت هاي بورسي، مثبت و معنادار است، و اين ارتباط در بين صنايع مختلف متفاوت مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1172
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی