برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 95 تا صفحه 139 .
 
عنوان مقاله: 

الگوي قابليت هاي راهبردي مديران مياني دولتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مدیریت و حسابداری، دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

همواره رضايت شهروندان از ارايه خدمات دولتي و کارآمدي دستگاه اداري کشور از يک سو و تحقق راهبردهاي کلان کشور در سند چشم انداز و برنامه هاي 5 ساله توسعه، و سياست هاي بخشي نظام هاي سياسي از مهم ترين اهداف كشور است كه شيوه دستيابي به آن ها ذهن محققان را به بررسي علل توفيق وادار مي کند. از سوي صاحبه نظران، يکي از علل مهم ايجاد ناكامي در كسب اهداف كليدي عملكرد، وجود نداشتن مديران شايسته در نظام اداري کشور عنوان مي شود. حال اين سوال مهم مطرح مي شود که اساسا شايستگي ها و قابليت هاي مديران دولتي در کشور ما کدام است؟ و مديران ما بايد از چه قابليت هايي برخودار باشند تا عملکرد آنان به سطح خوب و عالي ارتقا يابد. اين سوالي است که مقاله حاضر به دنبال پاسخ گويي به آن است. از منظر محقق، قابليت به آن دسته از ارزش ها، دانش، ويژگي هاي فردي و مهارت هاي مديران دولتي اطلاق مي شود که به صورت رفتارهاي شغلي و سازماني قابل مشاهده است و وجود آن در يک فرد به عملکرد برتر شغلي منجر مي گردد.
در اين تحقيق مقصود از مديران دولتي، مديران مياني در بخش صنعتي و اقتصادي است. براي طراحي الگوي قابليت هاي مديران دولتي ايران، به صورت ترکيبي و عمدتا از سه روش استفاده شده است. ابتدا با بهره گيري از شيوه كتابخانه يي و مراجعه به اسناد، منابع و کتب و مدارک گوناگون چارچوب اوليه کار به دست آمده سپس با انجام مصاحبه هاي عميق اکتشافي تبيين الگوي قابليت هاي مديران دولتي ميسر شد و بالاخره با بهره گيري از متد دلفي و از طريق پرسشنامه در دو نوبت ديدگاه هاي خبرگان و مديران داراي عملکرد برتر جهت اصلاح و تاييد الگو دريافت گرديد.
هر چهار بعد دانش و آگاهي ها، ويژگي هاي فردي، مهارت ها و ارزش هاي مديران دولتي با تاييد بسيار بالاي خبرگان مواجه شد. شاخص هاي ارايه شده بايد داراي ويژگي تاثير گذاري در ارتقاي سطح عملکرد باشند. از جهت تاثيرگذاري بر سطح عملكرد تمامي شاخص ها مورد تاييد خبرگان قرار گرفت و در قالب 4 بعد آرايش پيدا کردند. از آنجا که بر اساس آرا کمي و ديدگاه هاي کيفي خبرگان مدل ترسيمي پژوهش مي بايست مورد اصلاح قرار مي گرفت، محقق مجددا مدلي را طراحي و تنظيم کرد و از طريق پرسشنامه به جامعه تحقيق خود ارايه نمود. خبرگان و نمايندگان جامعه آماري در حد بسيار بالايي الگوي طراحي شده را تاييد نموده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 498
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی