برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  2 , شماره  4 ; از صفحه 331 تا صفحه 343 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثيرات قدرت رسمي و غيررسمي سازمان ها در تخصيص بودجه (مطالعه حوزه منابع طبيعي در برنامه چهارم توسعه استان کهگيلويه و بويراحمد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه هرمزگان
 
چکیده: 

بودجه از ابزارهاي اساسي اجراي سياست ها و برنامه هاست. يکي از ابعادي که در بحث هاي بودجه، کم و بيش از آن غفلت شده، رابطه قدرت ديواني - سياسي و بودجه است. اين پژوهش با هدف بررسي و تحليل تاثير قدرت هاي رسمي و غيررسمي به عنوان عوامل موثر بر تخصيص مقدار بودجه صورت گرفته است. تخصيص بودجه در حوزه منابع طبيعي به دليل غلبه کنوني عملکرد حفاظتي آن بر عملکرد توليدي با توجه به تخريب هاي گسترده، اهميت بسزايي دارد و مديريت پايدار اين منابع، در شرايط کنوني هزينه بر است. استان کهگيلويه و بويراحمد به دليل حضور نهادهاي مردمي در مديريت منابع  طبيعي با پيشينه ايلياتي، حفظ ريشه هاي قومي و قبيله اي و غلبه «روابط» (عرف) بر «ضوابط» (قانون) در سياستگذاري و مديريت استان انتخاب شده است. همچنين از رويکرد تحليل شبکه اي براي ترسيم شبکه روابط رسمي و غيررسمي سازمان هاي مرتبط با منابع طبيعي و تحليل کانون هاي قدرت رسمي و غيررسمي بر اساس مرکزيت درجه، مرکزيت بينابيني و بردار ويژه سازمان ها استفاده شد. برقراري ارتباط رگرسيوني ميان اين مرکزيت ها و مقدار بودجه تخصيص يافته سازمان ها با استفاده از رويکرد تحليل شبکه اي نشان داد که ارتباط با کانون اصلي قدرت (استانداري) بر تخصيص مقدار بودجه موثر بوده و قدرت غيررسمي مي تواند بيش از قدرت رسمي، بر تخصيص بودجه موثر باشد. رويکرد تحليل  شبکه اي مي تواند براي اجراي پژوهش هاي بيشتر با محوريت «روابط» و «قدرت» در راستاي حفاظت و مديريت بهتر منابع طبيعي سودمند باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی کنگرانی، ح.، و شامخی، ت.، و اشتریان، ک. (1389). بررسی تاثیرات قدرت رسمی و غیررسمی سازمان ها در تخصیص بودجه (مطالعه حوزه منابع طبیعی در برنامه چهارم توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد). مجله جنگل ایران, 2(4), 331-343. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119454Vancouver : کپی

محمدی کنگرانی حنانه، شامخی تقی، اشتریان کیومرث. بررسی تاثیرات قدرت رسمی و غیررسمی سازمان ها در تخصیص بودجه (مطالعه حوزه منابع طبیعی در برنامه چهارم توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد). مجله جنگل ایران. 1389 [cited 2021October16];2(4):331-343. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119454IEEE : کپی

محمدی کنگرانی، ح.، شامخی، ت.، اشتریان، ک.، 1389. بررسی تاثیرات قدرت رسمی و غیررسمی سازمان ها در تخصیص بودجه (مطالعه حوزه منابع طبیعی در برنامه چهارم توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد). مجله جنگل ایران, [online] 2(4), pp.331-343. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119454. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 355 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی