برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ويژگي هاي محيطي شهر تاريخي زاهدان كهنه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شهر تاريخي زاهدان كهنه در 20 كيلومتري جنوب شرقي زابل و در شمال حوزه زهك سيستان واقع شده است. اين شهر از پنج بخش مجزا به نام هاي قلعه، ارگ اول يا ارگ زبرين، ارگ دوم يا ارگ فرودين، شارستان و ربض تشكيل شده است. شهر تاريخي زاهدان كهنه به روزگار حيات و آباداني، يكي از بزرگترين شهرهاي ايران به شمار مي رفت و در طول سده هاي 5 تا 9 هجري قمري مركزيت سيستان را بر عهده داشته است. از وسعت اين شهر مهم سيستان، به دليل آن كه مجموعه آثار و عوارض مصنوعي موجود در ربض آن با گذشت زمان و دخالت عوامل مختلف طبيعي و انساني از بين رفته اند، اطلاع دقيقي در دست نيست ليكن وسعت مجموعه قلعه، ارگ و شارستان محصور آن به 3.248.272 متر مربع مي رسد.
نتايج مطالعات ميداني در اين شهر كه در طول سال هاي 1381 و 1386 خورشيدي از سوي نگارندگان اين نوشتار انجام گرفته است، آشكارا ثابت مي نمايد كه طراحان، شهرسازان و معماران شهر تاريخي زاهدان كهنه، قبل از آن كه اقدام به ساخت شهر و بناهاي موجود در آن نمايند، با انجام مطالعات كارشناسانه و علمي، نخست بر جغرافياي طبيعي منطقه تسلط يافته و سپس با در نظر گرفتن تمامي جوانب، اقدام به ساخت شهري نمودند كه چون از همه گونه تمهيدات اقليمي و سازگاري محيطي برخوردار بود، آسايش و آرامش را براي ساكنانش درپي داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی حاجی، س.، و مهرآفرین، ر.، و علایی مقدم، ج. (1389). بررسی ویژگی های محیطی شهر تاریخی زاهدان کهنه. جغرافیا و توسعه, 8(پیاپی 20), 79-96. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119414Vancouver : کپی

موسوی حاجی سیدرسول، مهرآفرین رضا، علایی مقدم جواد. بررسی ویژگی های محیطی شهر تاریخی زاهدان کهنه. جغرافیا و توسعه. 1389 [cited 2021September17];8(پیاپی 20):79-96. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119414IEEE : کپی

موسوی حاجی، س.، مهرآفرین، ر.، علایی مقدم، ج.، 1389. بررسی ویژگی های محیطی شهر تاریخی زاهدان کهنه. جغرافیا و توسعه, [online] 8(پیاپی 20), pp.79-96. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119414. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 757 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی