برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مرور تجربه كوتاه توانمندسازي سكونتگاه هاي غيررسمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه کردستان
 
چکیده: 

سکونتگاه هاي غيررسمي به مثابه يکي از پيامدها و ويژگي هاي بارز شهرنشيني معاصر در کشورهاي در حال توسعه و از جمله ايران بوده اند. طي سده گذشته رويکردهاي متفاوتي از سوي نظام برنامه ريزي در کشورهاي مختلف براي حل يا کاهش ابعاد اين مساله برگزيده و اجرا شده است. از ناديده انگاشتن تا توانمندسازي، طيفي از اقدامات و سياست ها را در بر مي گيرد که به فراخور شرايط تاريخي و جغرافيايي مورد توجه قرار گرفته اند. اين سياست ها تحت تاثير مکاتب، نظام هاي سياسي و اجرايي و يا سازمان هاي بين المللي ترويج شده و کمابيش در بيشتر اين کشورها تجربه شده اند. در ايران و در شهر کرمانشاه، به عنوان يکي از مراکز عمده استاني و داراي مساله اسکان غيررسمي، طي چند دهه گذشته اقدامات و رويكرد هاي متفاوتي براي رفع اين مشکل اجرا شده است.
اکنون پس از چند دهه تلاش نظام برنامه ريزي شهري، سکونتگاه هاي غيررسمي همچنان يکي از مسايل و مشکلات اصلي مديريت شهري به شمار مي روند. در جديدترين تجربه نظام برنامه ريزي شهري کشور با برنامه بهسازي و توانمندسازي در پي کاهش و کنترل ابعاد اين مشکل برآمده است. اما هنوز هم در اين زمينه کاستي هايي مانع دستيابي به اهداف توسعه يکپارچه شهري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ایران دوست، ک. (1389). مرور تجربه کوتاه توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی. جغرافیا و توسعه, 8(پیاپی 20), 59-78. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119413Vancouver : کپی

ایران دوست کیومرث. مرور تجربه کوتاه توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی. جغرافیا و توسعه. 1389 [cited 2021September27];8(پیاپی 20):59-78. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119413IEEE : کپی

ایران دوست، ک.، 1389. مرور تجربه کوتاه توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی. جغرافیا و توسعه, [online] 8(پیاپی 20), pp.59-78. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=119413. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 312 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی