برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1380 , دوره  19 , شماره  62 ; از صفحه 27 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نتايج اعمال جراحي حفظ اندام (limb salvage procedures) در تومورهاي مهاجم اندام ها در بيماران مراجعه كننده به مركز پزشكي الزهرا اصفهان از مهرماه سال 77 تا اسفند ماه سال 79

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در سالهاي اخير بدنبال پيشرفت روشهاي جراحي حفظ اندام و بهبود درمانهاي کمکي، پيش آگهي تومورهاي مهاجم اسکلتي بطور قابل توجهي بهبود يافته و تعداد موارد اين اعمال جراحي هر روز رو به افزايش است و اين روشها جايگزين قطع عضو مبتلا شده اند. در اعمال جراحي حفظ اندام 2 هدف عمده يعني برداشتن تومور براي به حداقل رساندن عود و نيز حفظ حداکثر عملکرد اندام قابل دستيابي هستند.
در اين مطالعه کارآزمايي باليني، نتايج روش عمل جراحي حفظ اندام در 34 بيمار که طبق مطالعات تشخيصي و بررسي هاي مرحله بندي(staging)  تشخيص تومور مهاجم در آنها مسجل شده بود و شرايط ورود به مطالعه را داشتند، مورد بررسي قرار گرفت. اين مطالعه از مهر ماه سال 77 لغايت اسفند ماه سال 79 انجام و متوسط دوره پيگيري بيماران 22.4 ماه بود.
ميانگين سني بيماران 8.7± 20.4 سال و 67.6 درصد مذکر بودند. در 82.3 درصد تومور بدخيم و در بقيه خوش خيم مهاجم بودند. در 50 درصد تومور در ديستال فمور قرار داشت. در 76.4 درصد قبل از عمل و در 73.5 درصد پس از عمل تحت شيمي درماني قرار گرفتند. در همه 20 مورد استئوسارکوم قبل و پس از عمل جراحي شيمي درماني انجام شد. در 26.6 درصد عارضه ايجاد شد و در 14.7 درصد بيماران فوت کردند که 80 درصد علت مرگ متاستاز ريوي بود. در 67.6 درصد نتايج عملکرد عضو خوب يا عالي بود.
در کل نتايج اين مطالعه از نظر عوارض، درجات عملکرد عضو- مرگ و مير قابل مقايسه و در حد ساير مطالعات انجام شده است و انتظار مي رود با انجام هر چه بيشتر اين روشها نتايج بهتر شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 229
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی