برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثربخشي آموزش هوش هيجاني بر پرخاشگري دانش آموزان پسر سال اول دبيرستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کردستان، شهرستان دیواندره، اداره آموزش و پروش، واحد مشاوره
 
چکیده: 

زمينه: پرخاشگري به عنوان نوعي هيجان خشم، يکي از مهم ترين مشکلات نوجوانان در برقراري رابطه با ديگران است. تحيقيقات نشان داده که به کمک هوش هيجاني مي توان هيجان ها را مديريت نمود. پژوهش حاضر با هدف بررسي تاثير آموزش هوش هيجاني بر پرخاشگري نوجوانان 17-14 ساله دبيرستاني شهر ديواندره انجام شد.
روش ها: مطالعه حاضر به روش آزمايشي و با طرح پيش آزمون - پس آزمون با گروه کنترل انجام شد. براي اين منظور 120 نفر از ميان 420 نفر دانش آموز سال اول اين مدارس به صورت تصادفي انتخاب شدند و به پرسشنامه پرخاشگري باس و پري که براي جمع آوري اطلاعات در نظر گرفته شده بود، پاسخ گفتند. سپس 30 نفر از دانش آموزان که نمرات بالايي در آزمون پرخاشگري کسب کردند انتخاب و در دو گروه کنترل و آزمايش به صورت تصادفي جايگزين شدند. افراد گروه آزمايش، طي 8 جلسه مورد آموزش هوش هيجاني قرار گرفتند اما گروه کنترل، آموزشي در اين رابطه دريافت ننمودند. پس از آن هر دو گروه دوباره به آزمون پرخاشگري پاسخ گفتند. در پايان نيز براي توصيف و تحليل داده ها از ميانگين و انحراف استاندارد و آزمون کوواريانس استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که آموزش هوش هيجاني مي تواند بر کاهش پرخاشگري تاثير داشته باشد. آموزش هوش هيجاني بر پرخاشگري فيزيکي، پرخاشگري کلامي و خشم تاثير داشت، اما خصومت را در دانش آموزان کاهش نداد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد ارايه دروسي با محتواي آموزش هوش هيجاني در مدارس مي تواند تا حد زيادي بر کاهش پرخاشگري کلامي و بدني و رفتارهاي خشن در نوجوانان پسر تاثير داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 631
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی