برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 77 تا صفحه 89 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه اثر تنش شوري بر ميزان کلروفيل در اسپرس و يونجه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرری
 
چکیده: 

اين تحقيق براي بررسي تحمل گياهان مرتعي به تنش شوري انجام گرفته است و اثر اين تنش بر ميزان کلروفيل دو ژنوتيپ گياهان اسپرس و يونجه مورد ارزيابي قرار گرفت. براي هر گونه، آزمايش فاکتوريل با پنج سطح شوري صورت گرفت. اين تحقيق در قالب آزمايشي با استفاده از نمک کلرايد سديم و کلسيم محلول در آب براي بررسي ميزان رشد رويشي گياهچه ها در گلدان انجام گرفت. داده ها ثبت و صفات غلظت کلروفيل a، غلظت کلروفيل b و غلظت کلروفيل کل (a+b) آناليز شدند.
نتايج به دست آمده از مرحله رشد گياهچه با اعمال تنش شوري نشان داد که غلظت هاي بالاي تنش، سبب کاهش معني دار
0.01 درصد ميزان کلروفيل در گونه ها شده است. سنجش ميزان کلروفيل در مرحله رشد رويشي گياهان در گلدان ها نشان داد که بين دو گونه از نظر کلروفيل a و کلروفيل کل تفاوت معني داري در سطح 0.01 وجود داشته و در بررسي اثر متقابل نيز اسپرس در تمامي سطوح، ماکزيمم غلظت کلروفيل a را به خود اختصاص داده است. نمودارهاي مقايسه اسپرس و يونجه از لحاظ ميزان تراکم کلروفيل و نمودار مربوط به اثر متقابل گونه در شوري نشان دادند که اسپرس در کليه سطوح شوري، مقاومت بيش تري را نسبت به يونجه نشان داده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرهنگیان کاشانی، س. (1388). مطالعه اثر تنش شوری بر میزان کلروفیل در اسپرس و یونجه. گیاه و زیست بوم, 5(18), 77-89. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118997Vancouver : کپی

فرهنگیان کاشانی ساسان. مطالعه اثر تنش شوری بر میزان کلروفیل در اسپرس و یونجه. گیاه و زیست بوم. 1388 [cited 2021October21];5(18):77-89. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118997IEEE : کپی

فرهنگیان کاشانی، س.، 1388. مطالعه اثر تنش شوری بر میزان کلروفیل در اسپرس و یونجه. گیاه و زیست بوم, [online] 5(18), pp.77-89. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118997. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 232 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی