برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  14 , شماره  3 ; از صفحه 235 تا صفحه 241 .
 
عنوان مقاله: 

ديدگاه اساتيد دانشگاه علوم پزشکي هرمزگان در مورد ارزشيابي اساتيد توسط دانشجويان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه میکروبیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از ابزارهاي سنجش کيفيت آموزشي اساتيد، ارزشيابي آنها توسط دانشجويان مي باشد. هدف اصلي ارزشيابي، آگاهي اساتيد از نقاط قوت و ضعف خود به منظور انجام اصلاحات لازم مي باشد. هدف از نجام اين مطالعه، آگاهي از نظرات اساتيد پيرامون ارزشيابي و تاثير آن در فعاليت هاي آموزشي بود تا از نتايج حاصل، در بهبود روند ارزشيابي استفاده شود.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي - مقطعي، در نيمسال دوم تحصيلي 87-1386، با استفاده از روش نمونه گيري آسان، نظرات 71 عضو هيات علمي، در خصوص ارزشيابي اساتيد توسط دانشجويان، از طريق پرسشنامه اي که روايي و پايايي آن مورد تاييد قرار گرفته بود، مورد بررسي قرار گرفت. داده ها با استفاده از نرم افزار
 SPSS 16و آزمون هاي آماري توصيفي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: حدود %28.2 از اساتيد معتقد بودند دانشجويان به سوالات ارزشيابي پاسخ صحيح مي دهند. به اعتقاد %66.2 از اساتيد دانشجويان به اندازه لازم توجيه نشده اند. حدود %24 از اساتيد ميزان تاثير نتايج ارزشيابي را در بهبود تدريس خود زياد و %46.5 متوسط مي دانستند. به نظر فقط %8.5 از اساتيد، دانشجويان سوالات را با احساس مسووليت کامل پاسخ مي دهند و %47.9 پاسخ آنها با مسووليت متوسط است. تسلط استاد بر موضوع، توانايي بيان و انتقال مفاهيم، به ترتيب بيشترين اهميت را داشتند.
نتيجه گيري: نظر اکثريت اساتيد حاکي از ضعيف بودن وضعيت ارزشيابي بود. در عين حال، ارزشيابي را امري ضروري مي دانند و معتقدند بايستي توسط افراد خبره مورد ارزيابي مجدد قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 201
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی