برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1389 , دوره  13 , شماره  4 ; از صفحه 280 تا صفحه 286 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي مراجعه کننده به مراکز چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، گروه چشم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
چکیده: 

زمينه: رتينوپاتي ديابتي يکي از عوارض ناتوان کننده و مهم بيماري ديابت و شايع ترين علت کوري در سنين فعال زندگي است. تشخيص زود هنگام و به موقع مي تواند ايجاد آن را به تعويق انداخته و روند پيشرفت آن را کند نمايد. هدف از انجام مطالعه بررسي پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه مقطعي، به روش مصاحبه با بيماران ديابتي مبتلا به رتينوپاتي که جهت درمان جراحي و يا ليزر به مراکز درماني جنوب کشور در شيراز ارجاع داده شده بودند، انجام شد.
يافته ها: 100 بيمار مصاحبه شده با ميانگين سني 53 سال، شامل 65 نفر زن و 35 نفر مرد بودند. 50 درصد بيماران بي سواد بودند. 24 درصد بيماران به طور منظم به چشم پزشک مراجعه مي کردند در صورتي که 75 درصد هيچ گونه مراجعه منظم و با برنامه اي نداشته اند. 42 درصد علت عدم مراجعه را عدم آگاهي، 12 درصد علل اقتصادي و گراني خدمات پزشکي، 6 درصد عدم دسترسي به خدمات چشم پزشکي و 8 درصد نبود سرپرست و حمايت خانواده عنوان کردند.
نتيجه گيري: اطلاع از وضعيت پيگيري و آگاهي از مشکلات احتمالي در روند پيگيري اين بيماران مي تواند در برنامه ريزي هاي کلان سيستم سلامت کشور درخصوص برنامه هاي کنترل ديابت و عوارض آن راه گشا باشد. به نظر مي رسد که يک پروتکل مشخص و بومي شده جهت پيگيري هاي پزشکي در بيماران مبتلا به ديابت در کشور مورد نياز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اشرف، ح.، و آفرید، م.، و شهرزاد، س. (1389). وضعیت پیگیری های پزشکی در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی مراجعه کننده به مراکز چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز. طب جنوب, 13(4), 280-286. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118747Vancouver : کپی

اشرف حسین، آفرید مهرداد، شهرزاد سحاب. وضعیت پیگیری های پزشکی در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی مراجعه کننده به مراکز چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز. طب جنوب. 1389 [cited 2021May14];13(4):280-286. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118747IEEE : کپی

اشرف، ح.، آفرید، م.، شهرزاد، س.، 1389. وضعیت پیگیری های پزشکی در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی مراجعه کننده به مراکز چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز. طب جنوب, [online] 13(4), pp.280-286. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118747. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی