برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

درمان واژينوز باکتريال در بارداري و تاثير آن بر نتايج بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، بیمارستان شهید فقیهی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بخش زنان
 
چکیده: 

مقدمه: نارس بودن يکي از شايع ترين علل مرگ نوزادان است که به علت زايمان زودرس رخ مي دهد. مطالعات اخير نشان دهنده رابطه و اژينوز باکتريال با زايمان قبل از موعد و پارگي کيسه آب است. در اين مطالعه رابطه بين واژينوز باکتريال با زايمان قبل از موعد و پارگي کيسه آب و تاثير درمان آن بر کاهش عوارض مذکور بررسي شده است.
روش کار: 500 خانم باردار تک قلو مراجعه کننده به کلينيک پري ناتالوژي حافظ وابسته به دانشگاه علوم پزشکي شيراز از مهر ماه 1385 تا مهر ماه 1386 در يک مطالعه مورد - شاهدي دوسوکور شرکت داده شدند و از ترشحات واژن آنان رنگ آميزي گرم براي تشخيص واژينوز باکتريال تهيه شد. 112 نفر از آنان نتيجه مثبت داشتند که به دو گروه تقسيم شدند. گروه اول قرص مترونيدازول واژينال به مدت 5 روز و گروه دوم دارونما به مدت مشابه دريافت کردند و دو هفته بعد از درمان و همچنين در هفته هاي 32 و 37 مجددا رنگ آميزي گرم تهيه شد. هر دو گروه از نظر ميزان زايمان زودرس و پارگي کيسه آب ارزيابي شدند. داده ها با نرم افزار
 SPSS(نسخه 15) و به کمک آزمون هاي آماري فيشر و مجذور کاي تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: شيوع واژينوز باکتريال
%22.4 بود. پاسخ به درمان در گروه مترونيدازول 91.2 درصد بود. ميزان پارگي کيسه آب در اين گروه به ميزان قابل توجهي نسبت به گروه دارونما کاهش يافت (P=0.007).
نتيجه گيري: مترونيدازول واژينال در درمان واژينوز باکتريال بارداري موثر است و باعث کاهش موارد پارگي قبل از موعد کيسه آب مي شود. غربالگري در درمان واژينوز باکتريال در حاملگي قويا توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 279
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی