برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع سندرم متابوليك و عوامل خطرزاي آن در جمعيت تحت پوشش پايگاه تحقيقات جمعيتي دانشگاه علوم پزشكي تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی طبقه پنجم، مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: سندرم متابوليک شامل مجموعه اي از عوامل شامل چاقي، هيپرتري گليسريدمي، عدم تحمل گلوگز، فشار خون بالا و اختلالات ليپيدها است. خطر بيماري هاي قلبي- عروقي در مبتلايان به اين سندرم بيشتر از خطر هر عاملي به تنهايي است. با توجه به مرگ و مير بالاي ناشي از اين بيماري ها و بار عظيم اقتصادي ناشي از آنها، توجه به اين عوامل خطرزا از اهميت ويژه اي برخوردار است.
روشها: اين مطالعه در ساکنين 25 تا 64 ساله پايگاه تحقيقات جمعيتي دانشگاه علوم پزشکي تهران (منطقه 17 تهران) و بر اساس طرحMONICA  سازمان بهداشت جهاني انجام شده است. تشخيص سندرم متابوليک بر اساس معيارهايATP III  صورت گرفت. پنج عامل دور کمر، HDL-C، قند خون ناشتا، فشار خون و تري گليسريد به اين منظور بررسي شدند.
يافته ها: شيوع خام سندرم متابوليک  29.9%و شيوع تطبيق داده شده با سن 27.5% بود. شيوع سندرم متابوليک با افزايش سن در هر دو جنس زياد مي شد. بالاترين شيوع در بين گروه هاي سني مختلف، در زنان 64-55 ساله ديده شد. شايع ترين اختلال متابوليک در بين جمعيت، شامل سطوح بالاي تري گليسريدها و فشار خون بالا بود که بيش از نيمي از جمعيت تحت مطالعه را درگير مي ساخت. مبتلايان به سندرم متابوليک از نمايه توده بدني بالاتري نسبت به ساير جمعيت برخوردار بودند.
نتيجه گيري: اين مطالعه در مجموع بيانگر شيوع بالاي سندرم متابوليک در بين جمعيت مطالعه شده و به ويژه در زنان است. با توجه به ارتباط اين سندرم با بروز بيماري هاي قلبي- عروقي، مبتلايان به اين سندرم در اولويت اقدامات مداخله گر جهت پيشگيري از بيماري هاي عروق کرونر قرار مي گيرند. در اين راستا از عوامل مختلفي نظير بهبود رژيم غذايي، تغيير شيوه زندگي و نيز افزايش فعاليت بدني مي توان سود جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 193
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی