برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 31 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

مولفه هاي پايداري در سيماي شخصيت هاي رمان دفاع مقدس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

چه چيزهايي مايه ايستادگي و پيروزي رزمندگان بر دشمن مهاجم بود؟ در اين مقاله اين مهم در رمان هاي دفاع مقدس ريشه يابي و تقسيم بندي شده است.شخصيت، يکي از عناصر اصلي رمان است که با محتوا و درون مايه و شکل اثر، رابطه نزديکي دارد. انگيزه و عمل شخصيت، بازتابي از مسايل اجتماعي است. بررسي شخصيت در رمان دفاع مقدس، کليد درک انگيزه و انديشه مبارزان در طول هشت سال جنگ تحميلي است. آنچه در شخصيت هاي رمان دفاع مقدس بيشتر نمود دارد؛ چرايي دفاع است نه چگونگي دفاع. اين نکته در فکر و عمل کاملا آشکار است.
سطوح فکري و کنشي مبارزان، بيانگر دلايل و نوع مقاومت در برابر دشمن است و عوامل و مولفه هاي پايداري ملت ايران را نشان مي دهد. فکر و عمل شخصيت هاي رمان، زمينه هاي عقيدتي و اجتماعي و تاريخي مقاومت را بيان مي کند. در بررسي شخصيت ها، هويت ديني و عرفاني رزمندگان در ارتباط با امام و مردم و انقلاب اسلامي، عوامل اصلي پايداري در برابر دشمن هستند و وحدت عقيدتي و عاطفي رزمندگان با خود و خانواده ها، تقويت روحيه مقاومت است. ماهيت رمان دفاع مقدس نيز چيزي جداي از اين مولفه ها نيست. در اين نوشتار سعي شده است اين عوامل، به عنوان مهمترين مولفه هاي پايداري مورد تجزيه و تحليل قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیری خراسانی، ا.، و حسن پور، ع. (1389). مولفه های پایداری در سیمای شخصیت های رمان دفاع مقدس. ادبیات پایداری (ادب و زبان نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی کرمان), 1(2), 31-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118463Vancouver : کپی

امیری خراسانی احمد، حسن پور عسگر. مولفه های پایداری در سیمای شخصیت های رمان دفاع مقدس. ادبیات پایداری (ادب و زبان نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی کرمان). 1389 [cited 2021May13];1(2):31-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118463IEEE : کپی

امیری خراسانی، ا.، حسن پور، ع.، 1389. مولفه های پایداری در سیمای شخصیت های رمان دفاع مقدس. ادبیات پایداری (ادب و زبان نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی کرمان), [online] 1(2), pp.31-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118463. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 477 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی