برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير فلز کبالت بر سينتيک و ساختار آنزيم تايروزيناز قارچ خوراکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیوشیمی-بیوفیزیک و ژنتیک، مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: تايروزيناز به عنوان يك آنزيم موثر در سطوح متفاوت حيات نشان داده شده است. اين اهميت هم از نظر عملكرد و هم از نظر ساختار و پايداري آنزيم مهم است. تنوع سوبسترايي آنزيم، امکان بررسي ليگاندهاي متفاوت روي سينتيک آنزيم در هر دو فعاليت كاتكولازي و كرزولازي را فراهم مي كند. عملکرد سينتيکي پيچيده آنزيم و نيز فعاليت و ساختار آن در اين دو واکنش پي درپي از نظر مکانيسمي هنوز به خوبي شناخته نشده است.
هدف: تعيين تاثير فلز کبالت بر سينتيک و ساختار آنزيم تايروزيناز قارچ خوراکي
مواد و روش كار: در اين مطالعه، ساختار آنزيم با استفاده از تکنيک هاي دو رنگ نمايي حلقوي
(CD) و فلوئورسانس و نيز فعاليت سينتيکي آن با استفاده از سوبستراي طبيعي کافئيک اسيد در حضور يون فلزي Co2+ با غلظت هاي صفر، 0.2، 0.6 و 0.9 ميلي مولار و در pH برابر 6، 7، 8 و 9 بررسي شد. ثابت هاي a و β که تاثير فعال کننده برروي آنزيم و تمايل آن به سوبسترا را نشان مي دهند با ترسيم منحني هاي ثانويه لاينووربرک براي آنزيم و Co2+ به دست آمدند.
نتايج: سينتيک فعال سازي آنزيم تايروزيناز براي يون فلزي فوق از الگوي فعال کننده غيرضروري پيروي كرد. مقادير
(a<1) a  نشان مي دهد، پيوند ليگاند فلزي با آنزيم باعث افزايش تمايل سوبسترا به آن مي شود. مقادير(b>1) b  نيز نشان مي دهد، پيوند سوبسترا به آنزيم مي تواند تسريع حداکثر سرعت آنزيم را از طريق افزايش ثابت کاتاليتيکي آنزيم (Kcat) به دنبال داشته باشد. بيشترين فعاليت آنزيم در عدم حضور يون Co2+ در pH برابر هفت به دست آمد. بررسي ساختاري آنزيم با تکنيک هاي فلوئورسانس و بيضي واري حلقوي نشان داد، در pH برابر 9،Co2+  چه از نظر ساختار دوم و چه ساختار سوم پايداري آنزيم را به دنبال دارد.
نتيجه گيري: به طور خلاصه، نتايج حاصل از مطالعات سينتيکي و ساختاري آنزيم، الگوي فعال سازي غيرضروري آنزيم را توسط ليگاند فلزي
Co2+ نشان داد. پيوند احتمالي اين ليگاند در نزديکي موضع فعال، فعال سازي آنزيم را از طريق اثر آلوستريکي به دنبال خواهد داشت. از طرفي لزوما شرايط مناسب فعاليت آنزيم همان شرايط مناسب پايداري آنزيم نخواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غیبی، ن.، و سیرتی ثابت، م. (1389). تاثیر فلز کبالت بر سینتیک و ساختار آنزیم تایروزیناز قارچ خوراکی. دانشور پزشکی, 17(86), 31-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118443Vancouver : کپی

غیبی نعمت اله، سیرتی ثابت مجید. تاثیر فلز کبالت بر سینتیک و ساختار آنزیم تایروزیناز قارچ خوراکی. دانشور پزشکی. 1389 [cited 2021October28];17(86):31-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118443IEEE : کپی

غیبی، ن.، سیرتی ثابت، م.، 1389. تاثیر فلز کبالت بر سینتیک و ساختار آنزیم تایروزیناز قارچ خوراکی. دانشور پزشکی, [online] 17(86), pp.31-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118443. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 153 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی