برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نوجويي در فلسفه سهروردي و گوناگوني تعريف علم در آثار او

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد سنندج
 
چکیده: 

مساله چگونگي حصول علم و تعقل (دانش و شناخت) در انسان از مسايلي است که همواره ذهن فلاسفه و دانشمندان را به خود مشغول داشته است. در ميان فلاسفه روزگاران پيشين، شيخ شهاب الدين يحيي سهروردي (شيخ اشراق) به اين مساله توجه خاصي داشته و در آثار متعدد فلسفي فارسي و عربيي خود تعاريف گوناگوني از اين مقوله ارايه داده است.
هدف از اين مقاله پاسخ به اين پرسش است که آيا اين تعاريف گوناگون، برآمده از سردرگمي و رکود فکري شيخ در اين گونه مسايل بوده است ويا بيانگر نوجويي و سير تکامل انديشه در فلسفه اوست؟ پاسخ به اين پرسش در گرو بررسي دقيق اين تعاريف و مقايسه آنها با همديگر و تعيين تقريبي تقدم و تاخر زماني آنهاست که اين مقاله در پي آن است.
نتيجه اي که از اين جستار به دست آمده است، اين است که چون شيخ اشراق در آثار آغازين خود تحت تاثير فلسفه مشا بوده است، علم و تعقل را نتيجه حصول صورت اشيا در ذهن دانسته است، سپس در جريان تکامل فکري خود، تعاريف ديگري از اين مقوله ارايه داده است تا سرانجام پس از رسيدن به جهان بيني نوري-اشراقي خود، علم و تعقل را حاصل ماهيت نوري نفس و حضور و ظهور اشيا براي نور اعلام داشته است.
منابع مورد استفاده در اين مقاله، در درجه نخست، آثار فلسفي فارسي و عربي در دسترس شيخ و دو شرح مشهور و معتبر شهرزوري و قطب شيرازي بر حکمه الاشراق است و دليل اين امر هم بهرمندي مستقيم و بدون واسطه از سخنان خود شيخ يا شارح نامدار حکمه الاشراق است و در درجه دوم، ديگر منابع در دسترس مرتبط با اين موضوع است. درضمن از آن جا که ملاصدرا از شيخ اشراق، بسيار متاثر بوده است ،به گونه اي گذرا به تفاوت اساسي نظر ملاصدرا با شيخ در اين مساله نيز اشاره خواهد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

خالدغفاری، س. (1389). نوجویی در فلسفه سهروردی و گوناگونی تعریف علم در آثار او. پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا), 4(1 (پیاپی 13)), 69-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118174Vancouver : کپی

خالدغفاری سیدمحمد. نوجویی در فلسفه سهروردی و گوناگونی تعریف علم در آثار او. پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا). 1389 [cited 2021April13];4(1 (پیاپی 13)):69-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118174IEEE : کپی

خالدغفاری، س.، 1389. نوجویی در فلسفه سهروردی و گوناگونی تعریف علم در آثار او. پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا), [online] 4(1 (پیاپی 13)), pp.69-92. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=118174>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 198 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی