برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل مستعد كننده آسم در كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: آسم يکي از بيماريهاي مزمن کودکان و از شايعترين علل بستري کودکان در بيمارستان مي باشد. 10 تا 15 درصد پسران و 7 تا 10 درصد دختران در دوره اي از زندگي مبتلا به آسم مي باشند.
هدف از اين مطالعه تعيين نقش عوامل مستعد کننده آسم در کودکان مراجعه کننده به مرکز پزشکي نمازي شيراز و مقايسه اين عوامل بين کودکان سالم و مبتلا به آسم بوده است.
مواد و روشها: اين مطالعه به صورت آينده نگر بين سالهاي 1376 تا 1379 در بخش ايمونولوژي آلرژي مجتمع آموزشي- درماني نمازي شيراز بر روي دو گروه از کودکان (100 کودک مبتلا به آسم و 100 کودک سالم) انجام گرفته است سعي شده است حتي الامکان دو گروه از نظر جنسي و سني مشابهت داشته باشند.
نتايج: سن بيماران آسمي بين 1.5 تا 14 سال با متوسط 3.56± 6.23 بوده، نسبت پسرها به دخترها بيش از 3 به 1 بوده است. در 60 درصد بيماران سابقه فاميلي آسم، 19% سابقه نارس بودن و 24% سابقه وزن کم موقع تولد وجود داشته است.
بحث: در مقايسه با کودکان سالم در بيماران آسمي به طور قابل توجهي سابقه وزن کم موقع تولد، مصرف دخانيات در خانواده، خانواده پرجمعيت، عفونتهاي مکرر تنفسي و تغذيه زود با غذايي غير از شير مادر وجود دارد.
بر اساس اين مطالعه وزن کم موقع تولد، جمعيت خانواده، سابقه آلرژي در خانواده و تماس با دخانيات و عفونتهاي مکرر تنفسي و تغذيه زودرس با موادي غير از شير مادر مي تواند نقش موثري در بروز آسم داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اینانلو، س.، و امین، ر. (1381). بررسی عوامل مستعد کننده آسم در کودکان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 20(67), 3-8. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11724Vancouver : کپی

اینانلو سرور، امین رضا. بررسی عوامل مستعد کننده آسم در کودکان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1381 [cited 2021August04];20(67):3-8. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11724IEEE : کپی

اینانلو، س.، امین، ر.، 1381. بررسی عوامل مستعد کننده آسم در کودکان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 20(67), pp.3-8. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11724. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 195 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی