برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  14 , شماره  1 ; از صفحه 53 تا صفحه 62 .
 
عنوان مقاله: 

غربالگري شنوايي دركودكان از 40 سال پيش تا امروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، ولنجک، بلوار دانشجو، دانشگاه علوم بهزیستی
 
چکیده: 

شنوايي حس کليدي رشد ارتباط و ارتباط، اساس و پايه يادگيري است. گفتار بهترين راه ارتباطي انسان ها و کم شنوايي مانع رشد گفتار است. به عبارتي کم شنوايي، رشد مطلوب کودک و رشد شخصي او را به مخاطره مي اندازد، تاخير در کسب مهارت هاي کلامي و ارتباطي، پيشرفت هاي آموزشي و اجتماعي کودک را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.
مطالعات نشان مي دهد که محروميت شنوايي به خصوص در دوره بحراني رشد مغز (سال اول زندگي) باعث بروز تغييرات قابل توجهي در هسته هاي شنوايي ساقه مغز مي گردد. بنابراين تشخيص زودرس کم شنوايي در کودکان از زمان هاي گذشته از ارجحيت خاصي در علوم شنوايي برخوردار بوده است.
اين مقاله مروري بر 60 سال تلاش جهت تشخيص زودرس کم شنوايي در کودکان است و بر آن تاکيد دارد که فرض اصلي غربالگري شنوايي نوزادان عبارتست از مداخله به موقع به دنبال تشخيص زودرس کم شنوايي که گفتار تقريبا طبيعي را به همراه خواهد داشت و اين به معناي کسب استقلال در زندگي فردي و اجتماعي است. به عبارت ديگر مداخله زود هنگام، کودک، خانواده و اجتماع را با نتايج بسيار بهتري از توانبخشي شنوايي روبرو خواهد کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دانشمندان، ن. (1383). غربالگری شنوایی درکودکان از 40 سال پیش تا امروز. مجله بیماریهای کودکان ایران, 14(1), 53-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11708Vancouver : کپی

دانشمندان نعیمه. غربالگری شنوایی درکودکان از 40 سال پیش تا امروز. مجله بیماریهای کودکان ایران. 1383 [cited 2021November28];14(1):53-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11708IEEE : کپی

دانشمندان، ن.، 1383. غربالگری شنوایی درکودکان از 40 سال پیش تا امروز. مجله بیماریهای کودکان ایران, [online] 14(1), pp.53-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11708. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 127 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی