برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 139 تا صفحه 154 .
 
عنوان مقاله: 

پارادوکس نفت و توسعه در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شهرضا
 
چکیده: 

در قرن بيستم، دوره استعمار نوين، سياست کشورهاي صنعتي و استعمارگر براي به دست آوردن ثروتهاي ملي و منابع کشورهاي کمتر توسعه يافته بر اين قرار گرفت که با استفاده از ابزارهاي سياسي، اقتصادي و نظامي، اقتصاد اين کشورها را به يک اقتصاد تک محصولي تبديل کنند و با وابسته شدن اقتصاد آنها به يک محصول در صورت لزوم با فشار اقتصادي، آن کشورها را مهار نمايند و منابع آنها را به چنگ آورند و راه رسيدن مواد اوليه ارزان و سوخت مناسب براي کشور خويش را همواره در اختيار داشته باشند.
در ايران، نفت اين نقش را از دهه هاي پيشين در اقتصاد بازي مي کند. شواهد تاريخي اقتصاد ايران نشان دهنده خواست و اراده سياستگذاران ايران براي ايجاد تحول در حوزه نفت به توسعه اقتصادي و اجتماعي در گذشته و حال است. ابتلاي اقتصاد ايران به بيماري هلندي نتيجه مستقيم کسب و صرف درآمدهاي نفتي است. تغيير نگرش از درآمدي به سرمايه اي در مورد نفت، آغازي براي تبديل آثار زيان بخش به آثار سودبخش اقتصاد نفتي است. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریفی، م. (1388). پارادوکس نفت و توسعه در ایران. تحقیقات سیاسی و بین المللی, 1(2), 139-154. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=116972Vancouver : کپی

شریفی محمد. پارادوکس نفت و توسعه در ایران. تحقیقات سیاسی و بین المللی. 1388 [cited 2021October20];1(2):139-154. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=116972IEEE : کپی

شریفی، م.، 1388. پارادوکس نفت و توسعه در ایران. تحقیقات سیاسی و بین المللی, [online] 1(2), pp.139-154. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=116972. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 135 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی