برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يك مورد سندرم چدياك - هيگاشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، بیمارستان کودکان امیرکلا
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سندرم چدياك – هيگاشي بيماريي نادر با درگيري ارگانهاي متعدد و توارث اتوزوم مغلوب و با علايم باليني آلبينيسم جلدي- چشمي، تمايل به خونريزي ناشي از اختلال عملكرد پلاكت و عفونت هاي مكرر باكتريال مي باشد. اين مورد نادر كه با تشخيص و درمان به موقع از عوارض پيشرونده آن جلوگيري شده است، معرفي مي گردد.
گزارش مورد: بيمار دختر 21 ماهه است كه به علت تب و استفراغ در بيمارستان بوعلي سينا ساري بستري شده است. در سابقه خود 3 بار بستري در سن هاي 2 هفتگي و يك ماهگي و 18 ماهگي به علت مشكلات تنفس ناشي از عفونت را داشته است كه هر دو بار با بهبودي همراه بوده است. در معاينات باليني ضايعات هيپوپيگمانته متعدد به اندازه هاي مختلف در صورت و اندام ها مشاهده شد. عنبيه بيمار رنگ آبي داشته ولي علايمي از استرابيسم و نيستاگموس مشاهده نشده است. در معاينات موهاي سر بيمار رنگ نقره اي داشته و كبد و طحال بزرگتر از حد نرمال لمس شده اند. با توجه به علايم باليني، سونوگرافي و آزمايشات تشخيصي، سندرم جدياك هيگاشي تاييد شد و بيمار تحت درمانهاي پروفيلاكسي آنتي بيوتيك و ويتامين C قرار گرفت و جهت پيوند مغز استخوان به مركز پيوند در تهران معرفي شده است.
نتيجه گيري: سندرم چدياك- هيگاشي از موارد بيماريهاي نقص ايمني اوليه نادر مي باشد كه با تشخيص زودرس و انجام به موقع پيوند مغز استخوان مي توان در بهبود بيماري كمك شاياني كرد و از مرگ و مير جلوگيري نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غفاری، ج.، و کرمی، ح.، و قاسمی، م.، و دانشمندی، ز.، و صالح محمدزاده، ا. (1389). گزارش یک مورد سندرم چدیاک - هیگاشی. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل, 12(3 (پی در پی 56)), 79-84. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=116559Vancouver : کپی

غفاری جواد، کرمی حسین، قاسمی مریم، دانشمندی زهرا، صالح محمدزاده ایرج. گزارش یک مورد سندرم چدیاک - هیگاشی. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1389 [cited 2021September19];12(3 (پی در پی 56)):79-84. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=116559IEEE : کپی

غفاری، ج.، کرمی، ح.، قاسمی، م.، دانشمندی، ز.، صالح محمدزاده، ا.، 1389. گزارش یک مورد سندرم چدیاک - هیگاشی. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل, [online] 12(3 (پی در پی 56)), pp.79-84. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=116559. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی