برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني عوامل مرتبط با خانه گريزي دختران فراري ارجاع داده شده به يكي از مراكز پزشكي قانوني استان تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پديده فرار دختران از منزل طي سال هاي اخير در جامعه رو به فزوني نهاده است بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني سالانه بيش از يك ميليون نوجوان 19-13 ساله از خانه فرار مي كنند كه از اين تعداد %74 دختر و %26 پسر هستند. از جمله علل فرار مي توان به عوامل فردي، خانوادگي، اجتماعي و اقتصادي اشاره كرد. طرح مذكور عوامل مرتبط با فرار دختران را ارزيابي كرده راهكار مناسبي را براي پيشگيري و كنترل عوامل و معضلات حاصل از فرار پيشنهاد مي دهد.
روش بررسي: در اين مطالعه دختران فراري ارجاع داده شده به بخش معاينات زنان مركز پزشكي قانوني منطقه جنوب تهران مورد معاينه باليني قرار گرفته و پرسشنامه تهيه شده كه شامل متغيرهاي طرح است، براساس مصاحبه تكميل شد. در نهايت پس از جمع آوري داده ها، تجزيه و تحليل آماري آنها صورت گرفت.
يافته ها: با توجه به تعريف ارايه شده از دختر فراري، 66 نفر وارد مطالعه شدند. ميانگين سن در هنگام فرار و انحراف معيار آن به ترتيب
17.6 و 3.17 سال بود. اكثر نمونه ها (%84.4) هرگز مواد مخدر مصرف نكرده بودند. همچنين اكثر نمونه ها (%82.5) هرگز الكل مصرف نكرده بودند. در بين نمونه ها، 18 نفر (%29) سابقه تجربه سوء استفاده جسمي و 5 نفر (%8.5) سابقه سوء استفاده جنسي در خانه را داشتند. سابقه رابطه جنسي با جنس مخالف قبل از فرار در 22 مورد (%34.4) وجود داشت. در بين نمونه ها، پرده بكارت در 32 مورد (%62.7) مدخوله بود. بر اساس پرسشنامه سلامت عمومي 28 (GHQ) سوالي استاندارد شده فارسي و با نقطه برش 23، از تعداد 58 موردي كه پرسشنامه را تكميل كرده بودند، 42 نفر (%72.4) نياز به بررسي بيشتر داشتند.
نتيجه گيري: با توجه به روند رو به افزايش پديده فرار دختران از خانه و مسايل و عواقب حاصل از فرار دختران، توجه به مساله پيشگيري و شناسايي عوامل زمينه ساز و اجراي مداخلات گوناگون جهت اصلاح آنها ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 195
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی