برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  13 , شماره  2 ; از صفحه 115 تا صفحه 119 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آگاهي مادران از برنامه واكسيناسيون كشوري و تاثير تحصيلات مادر در آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان دکتر قریب، مرکز طبی کودکان، بخش اورژانس
 
چکیده: 

واکسن يک فرآورده ايمونولوژيک است که براي حفاظت ويژه در برابر يک بيماري تهيه مي شود. مزاياي استفاده از واکسن ها بر خطرات احتمالي و نيز هزينه آنها برتري دارد. آگاهي مادران از برنامه واکسيناسيون کشوري و عوارض حاصل از آن در ميزان گسترش اين برنامه نقش موثري دارد. اين مطالعه با هدف بررسي ميزان آگاهي مادران از برنامه واکسيناسيون و نحوه برخورد با عوارض شايع آن انجام شده است.
در اين بررسي ميزان آگاهي 200 مادر که فرزندي در سن واکسيناسيون داشتند مورد مطالعه قرار گرفت. اين مطالعه به مدت يک ماه و با طراحي پرسشنامه و تکميل آن با انجام مصاحبه صورت گرفت. موارد واکسيناسيون کاملا با تعويق در 0.5%، با تعويق نسبي در 17.50% و انجام واکسيناسيون کاملا صحيح و به موقع در 81.5 درصد کودکان مادران مورد مطالعه انجام شده بود. بين ميزان سواد مادران و ميزان آگاهي هاي آنها از واکسيناسيون رابطه معني دار و مستقيم وجود داشت (P<0.05) ولي آگاهي مادران در اين مورد عليرغم بالارفتن سطح سواد آنان به اندازه کافي نيست. منبع آگاهي دهي اصلي مادران مراکز بهداشتي درماني مي باشند.
استفاده از ساير وسايل اطلاع رساني، خصوصا وسايل ارتباط جمعي به منظور افزايش آگاهي مادران از برنامه واکسيناسيون کشوري و نحوه برخورد با عوارض آن توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باوریان، ب.، و اشرفی، م.، و اشراقی، م. (1382). بررسی میزان آگاهی مادران از برنامه واکسیناسیون کشوری و تاثیر تحصیلات مادر در آن . مجله بیماریهای کودکان ایران, 13(2), 115-119. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11637Vancouver : کپی

باوریان بهروز، اشرفی محمودرضا، اشراقی محسن. بررسی میزان آگاهی مادران از برنامه واکسیناسیون کشوری و تاثیر تحصیلات مادر در آن . مجله بیماریهای کودکان ایران. 1382 [cited 2021October20];13(2):115-119. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11637IEEE : کپی

باوریان، ب.، اشرفی، م.، اشراقی، م.، 1382. بررسی میزان آگاهی مادران از برنامه واکسیناسیون کشوری و تاثیر تحصیلات مادر در آن . مجله بیماریهای کودکان ایران, [online] 13(2), pp.115-119. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=11637. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 208 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی