5 SID.ir | مقايسه ميزان افسردگي در بيماران همودياليزي و پيوند کليه
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان افسردگي در بيماران همودياليزي و پيوند کليه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

مقدمه: افسردگي چهارمين علت ناتواني در مردم جهان و يکي از شايع ترين اختلالات رواني در بيماران نارسايي مزمن کليه است. اين مطالعه با هدف بررسي و مقايسه ميزان افسردگي در بيماران تحت درمان همودياليز و پيوند کليه صورت گرفته است.
روش: اين مطالعه توصيفي – تحليلي بر روي بيماران دياليزي و پيوند کليه در سال 84 در شهر سنندج انجام گرفته است. تعداد نمونه ها 108 مورد (61 دياليزي و 47 پيوندي) مي باشند. داده هاي مورد نياز از طريق پرسشنامه استاندارد سنجش افسردگي بک
(BDI) گردآوري و از طريق نرم افزار SPSS مورد تحليل قرار گرفت.
يافته ها: در اين پژوهش دو گروه بيماران دياليزي و پيوندي به ترتيب با ميانگين سني
47.4±15.5 و  39.9± 9.7سال مورد مطالعه قرار گرفتند. اختلاف معنادار آماري از نظر سني بين دو گروه باP<0.003  موجود است. ميزان افسردگي در زنان و مردان در مقايسه با هم به تفکيک در هر گروه اختلاف معناداري را نشان نمي دهد. در مجموع 93% از بيماران دياليزي و نزديک به56 % از بيماران پيوندي با شدت هاي متفاوت (خفيف تا شديد) دچار افسردگي مي باشند.164 % از بيماران دياليزي و6.4 % از بيماران پيوندي داراي افسردگي شديد مي باشند. ميانگين نمره افسردگي در بيماران دياليزي  21.08± 8.04 و در بيماران پيوند کليه 13.23±13.23 بود (نمره بک بيشتر از 9) و مقايسه ميزان افسردگي دو گروه باP=0.000  از نظر آماري کاملا معنادار است. از نظر مقايسه ميزان افسردگي با سن، جنس، تاهل و ميزان تحصيلات اختلاف معنادار يافت نشد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين پژوهش ميزان افسردگي در هر دو گروه بسيار بالا بوده به طوري که اين ميزان در بيماران دياليزي به مراتب بيشتر از بيماران پيوندي مي باشد. استفاده از تست هاي خود ارزياب و استاندارد بک
(BDI)  مانع از اختلال در تشابهات علايم موجود در بيماري ESRD و افسردگي در سنجش و غربالگري بيماران افسرده مي گردد که راهي بسيار ساده و کم هزينه در تشخيص به موقع و درمان افسردگي در اين گروه از بيماران مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 222
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی