برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  34 , شماره  1 ; از صفحه 56 تا صفحه 60 .
 
عنوان مقاله: 

سطح سرمي عناصر کمياب آهن، مس و روي در بيماران مبتلا به سرطان مثانه در مقايسه با افراد سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارولوژی، بیمارستان الزهرا (س)، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: علي رغم شيوع بالا و هزينه هاي اقتصادي و عوارض ناشي از سرطان مثانه، هنوز مطالعه مدوني در رابطه با بررسي نقش برخي عناصر کمياب از قبيل آهن (Fe)، مس (Cu) و روي (Zn) در سرطان مثانه صورت نگرفته است. بر اين اساس، در اين مطالعه ارتباط بين سطح سرمي عناصر کمياب آهن، مس و روي و سرطان مثانه مورد بررسي قرار گرفت.
روش بررسي: در اين مطالعه مورد، شاهدي، 51 بيمار مبتلا به سرطان مثانه و 58 نفر گروه شاهد به روش آسان انتخاب شدند. پس از اخذ رضايت نامه کتبي از افراد مورد آزمون، نمونه هاي خون گرفته و سطح سرمي عناصر کمياب آهن، مس و روي در آنها اندازه گيري شد. داده ها با استفاده از آزمون
t بين دو گروه مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين غلظت سرمي آهن و روي در افراد مبتلا به سرطان مثانه کاهش معني داري در مقايسه با گروه شاهد داشت (
P<0.001). در حالي که افزايش معني داري در ميانگين غلظت سرمي مس در افراد مبتلا به سرطان مثانه در مقايسه با گروه شاهد مشاهده شد (P<0.001). نسبت Cu.Zn در افراد مبتلا به سرطان مثانه در مقايسه با افراد غير مبتلا افزايش معني داري داشت (P<0.001).
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که در مبتلايان به سرطان مثانه ميزان روي و آهن کمتر و ميزان مس بيشتر از گروه شاهد باشد. بديهي است که تعيين دقيق رابطه علي و معلولي نياز به مطالعات هم گروهي و بررسي هاي آينده نگر دارد و با توجه به عود بالاي سرطان مثانه، لزوم مطالعات بيشتر در اين زمينه مشخص مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 148
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی