برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1387 , دوره  3 , شماره  1 (6) ; از صفحه 81 تا صفحه 84 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي نسبت قطر قدامي - خلفي عدسي به کره چشم با استفاده از اولتراسونوگرافي در خرگوش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: محاسبه نسبت قطر قدامي- خلفي عدسي چشم به قطر قدامي- خلفي چشم در خرگوش به منظور استفاده در تشخيص بيماري هاي احتمالي.
طرح مطالعه: مطالعه تجربي.
حيوانات: 120 سر خرگوش نر و ماده با سن دو ماه تا چهار سال با وزن بين 300 گرم تا 1500 گرم.
روش کار: با استفاده از دستگاه اولتراسونوگرافي سونوسايت تايتان و پروب خطي 6 تا 10 مگاهرتز، پس از آرام بخشي با استفاده از کتامين هيدروکلرايد به ميزان 35 ميلي گرم و زايلازين به ميزان 5 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن به صورت تزريق عضلاني، يک قطره تتراکائين هيدروکلرايد در هر چشم چکانيده شده و سپس ژل مخصوص اولتراسونوگرافي بر روي قرنيه گذاشته شده و سپس با روش ترانس کورنيا تصاوير تهيه شدند. و سپس اندازه گيري هاي لازمه بر روي تصاوير انجام شده و ثبت گرديدند.
نتايج: در اولتراسونوگرافي دو بعدي از چشم، قسمتهاي مختلف چشم به صورت اناکوئيک تا هيپراکوئيک قابل بررسي بودند. به همين صورت ميزان قطر قدامي- خلفي عدسي و قطر قدامي - خلفي چشم مورد اندازه گيري قرار گرفت که به طور متوسط به تربيت
0.6175 سانتي متر و 1.4789 سانتي متر بودند. با توجه به اعداد به دست آمده، نسبت قطر قدامي- خلفي عدسي به قطر قدامي- خلفي چشم در خرگوش معادل 0.4165 برآورد مي شود.
نتيجه گيري و کاربرد باليني: اولتراسونوگرافي دو بعدي تصاوير مفيدي مانند تشخيص ضايعات و يا تغيير در اقطار عدسي و کره چشم را جهت اهداف آموزشي و تشخيصي در اختيار دامپزشکان و پزشکان قرار مي دهد. با توجه به اينکه بررسي فوق بر روي خرگوش هايي که از نظر معاينات باليني چشم سالم بودند، صورت گرفت. بنابراين مي توان از اعداد به دست آمده به عنوان شاخصي جهت بررسي نسبت طبيعي قطر عدسي به قطر چشم در خرگوش استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 167
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی