برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  2 , شماره  1 ; از صفحه 52 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

متاستاز سرطان پستان به غده تيروئيد، معرفي يک مورد و بررسي متون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، خیابان وحیدنظری، پلاک 45، مرکز تحقیقات سرطان پوست جهاد دانشگاهی، واحد علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: به نظر مي رسد متاستاز به تيروئيد از آنچه قبلا تصور مي شد شايعتر است به طوري که در اتوپسي هايي که به طور اتفاقي انجام شده است. %125 موارد يعني بيش از تعداد موارد سرطان هاي اوليه، متاستاز در تيروئيد يافت شده و در اتوپسي هايي که در موارد مرگ در اثر بدخيمي هاي منتشر اتفاق افتاده، متاستاز به تيروئيد در 25% موارد ديده شده است. سرطان پستان شايعترين سرطان در بين بانوان و يکي از سرطان هايي است که به تيروئيد مستاز مي دهد. در اين مطالعه ما بيماري را که به دليل توده تيروئيد مراجعه کرد و در بررسي متاستاز سرطان پستان تشخيص داده شد معرفي کرده و بررسي متون را نيز ارایه مي کنيم.
مواد و روش ها: تمامي مقالات مربوط به تومورهاي متاستاتيک تيروئيد از سال 1960 تا 2007 بررسي شدند. از بين اين مقالات41  مقاله در مورد متاستاز سرطان پستان به تيروئيد مطلب داشتند که ما شيوع و علايم و روش هاي تشخيصي و چگونگي درمان اين ضايعه را در مقالات مشخص کرديم. در اين مقاله سعي شده است که ضمن بررسي جامع گزارشات مربوط به متاستاز سرطان پستان در تيروئيد نحوه تشخيص و درمان و نيز پيش آگهي بيماري نيز مورد بحث و بررسي قرار گيرد.
يافته ها: گزارشات مربوطه از سال 1960 تا 2007 ميلادي بررسي شدند. در اغلب اين مقالات، سرطان پستان جزء شايعترين تومورهايي ذکر شده است که به تيروئيد متاستاز مي دهد. بيماران مبتلا به متاستاز تيروئيد معمولا با پيدايش توده در تيروئيد مراجعه مي کنند که گاهي متعدد و شبيه به گواتر مولتي ندولر است. شايعترين وسيله اي که براي تشخيص در اين بيماران به کار گرفته شده آسپيراسيون با سوزن ظريف بوده است و در اکثر موارد، درمان با عمل جراحي تيروئيدکتومي و گاهي نيز با لوبکتومي انجام گرفته است. شايعترين تومورهاي متاستاز دهنده به تيروئيد عبارتند از: سرطان کليه، سرطان ريه و سرطان پستان. زمان بروز متاستاز در اين بيماران از 2 ماه پس از شروع بيماري تا 15 سال پس از آن نيز ذکر شده است.
نتيجه گيري: اگر شيوع بالاي سرطان پستان و شيوع توده هاي تيروئيدي در زنان را در نظر بگيريم مي توانيم حدس بزنيم که برخورد با بيماري که سابقه سرطان پستان دارد و در حال حاضر توده اي در تيروئيد نيز پيدا کرده چندان ناشايع نيست چنين توده هايي از اهميت ويژه اي برخوردار است عمدتا شامل عمل جراحي تيروئيد و شيمي درماني مي باشد. لذا نحوه برخورد صحيح با. روش هاي تشخيصي مانند آسپيراسيون با سوزن باريک و بيوپسي و روش هاي درماني عمدتا شامل عمل جراحي تيروئيد و شيمي درماني مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علوی، ن.، و اقصایی فرد، ز. (1388). متاستاز سرطان پستان به غده تیروئید, معرفی یک مورد و بررسی متون. بیماریهای پستان ایران, 2(1), 52-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=114555Vancouver : کپی

علوی نسرین السادات، اقصایی فرد زیبا. متاستاز سرطان پستان به غده تیروئید, معرفی یک مورد و بررسی متون. بیماریهای پستان ایران. 1388 [cited 2021September26];2(1):52-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=114555IEEE : کپی

علوی، ن.، اقصایی فرد، ز.، 1388. متاستاز سرطان پستان به غده تیروئید, معرفی یک مورد و بررسی متون. بیماریهای پستان ایران, [online] 2(1), pp.52-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=114555. 

 
بازدید یکساله 1712 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی