برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثربخشي داروهاي كلوتريمازول، فلوكونازول و نيستاتين بر عليه گونه هاي كانديداي جدا شده از واژينيت هاي كانديدايي در محيط آزمايشگاه در شيراز 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی مامایی، دانشکده پرستاری - مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شيوع كانديديازيس واژن در مطالعات مختلف، 27%- 8/4% گزارش شده است. در درمان واژينيت كانديدايي، تركيبات گروه آزول موضعي، از جمله كلوتريمازول، قابل دسترس ترين شيوه درمان است. مطالعه حاضر با هدف بررسي ميزان حساسيت گونه هاي كانديدا، نسبت به داروهاي رايج در درمان واژينيت كانديديازيس نظير فلوكونازول، كلوتريمازول و نيستاتين طراحي شده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه تجربي در مدت 7 ماه (پاييز 1386 لغايت بهار 1387)، بر روي 105 بيمار مبتلا به عفونت كانديدايي انجام شده است. تفكيك گونه ها بر اساس آزمايش هاي جرم تيوب، كروم آگار و كلاميدوسپور صورت گرفت. از روش ديسك ديفيوژن جهت تعيين حساسيت دارويي استفاده شد. در پايان مرحله انكوباسيون، قطر هاله عدم رشد اطراف ديسك ها اندازه گيري و با يكديگر مقايسه شدند.
يافته ها: گونه هاي شناسايي شده در آزمايش كروم آگار شامل كانديدا آلبيكانس (6/66%)، كانديدا گلابراتا و ساير غيرآلبيكانس ها (9/21%)، كانديدا تروپيكاليس (6/8%) و كانديدا كروزيي (9/2%) بودند. نود و چهار درصد كل نمونه ها به داروي كلوتريمازول، 55% به داروي فلوكونازول و 99% به نيستاتين حساس بوده اند. همچنين 8/43% از نمونه هاي كانديدا آلبيكانس به داروي فلوكونازول حساس و 26% مقاوم بوده اند. در نوع غيرآلبيكانس 18% به فلوكونازول مقاومت نشان دادند.
نتيجه گيري: با توجه به حساسيت بالاي نيستاتين (99%) در مقايسه با كلوتريمازول و فلوكونازول در محيط آزمايشگاه نسبت به گونه هاي كانديداي جدا شده از واژينيت هاي كانديدايي، به نظر مي رسد كه نيستاتين مي تواند در درمان واژينيت ناشي از انواع گونه هاي مقاوم كانديدا مناسب باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پاک شیر، ک.، و اکبرزاده، م.، و بنیادپور، ب.، و محقق زاده، ع. (1389). مقایسه اثربخشی داروهای کلوتریمازول, فلوکونازول و نیستاتین بر علیه گونه های کاندیدای جدا شده از واژینیت های کاندیدایی در محیط آزمایشگاه در شیراز 1387. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 9(3(پی در پی 36)), 210-220. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=113146Vancouver : کپی

پاک شیر کیوان، اکبرزاده مرضیه، بنیادپور بتول، محقق زاده عبدالعلی. مقایسه اثربخشی داروهای کلوتریمازول, فلوکونازول و نیستاتین بر علیه گونه های کاندیدای جدا شده از واژینیت های کاندیدایی در محیط آزمایشگاه در شیراز 1387. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1389 [cited 2021October23];9(3(پی در پی 36)):210-220. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=113146IEEE : کپی

پاک شیر، ک.، اکبرزاده، م.، بنیادپور، ب.، محقق زاده، ع.، 1389. مقایسه اثربخشی داروهای کلوتریمازول, فلوکونازول و نیستاتین بر علیه گونه های کاندیدای جدا شده از واژینیت های کاندیدایی در محیط آزمایشگاه در شیراز 1387. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 9(3(پی در پی 36)), pp.210-220. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=113146. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 289 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی