برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  2 , شماره  5 ; از صفحه 81 تا صفحه 92 .
 
عنوان مقاله: 

تحليلي بر اثرات عوامل تکتونيکي و ژئومورفولوژيکي در بلاياي طبيعي به ويژه زلزله با تاکيد بر کلان شهر تبريز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شهر تبريز در حريم يک گسل بزرگ و فعال بنا شده است. اين گسل با طول حدود 500 کيلومتر از مرزهاي غربي آذربايجان تا ميانه و سراب نقشه برداري شده است. اين سامانه گسلي، رشته کوههاي بزرگي مانند بزقوش، ميشوداغ و موروداغ را در برگرفته است. و در طول تاريخ علاوه بر تبريز شهرهايي که در مجاورت اين گسل بوده اند. بارها دچار ويراني شده اند .
گسل تبريز در ادامه شمال غربي خود با روند
SE – NW داراي ساز و کاري راستا لغز با مولفه راست براست. و يکي از لرزه خيزترين گسل هاي ايران در ناحيه آذربايجان است. در قسمت هاي مختلف اين گسل وجود آثار ريخت شناسي متعدد ناشي از فعاليت هاي زمين ساختي در راستاي آن است.
يافته هاي پژوهش نشان مي دهد که مناطق با غميشه، وليعصر و سيلاب از مناطق مخاطره آميز شهر هستند. اما از ديدگاه تکتونيکي به لحاظ پراکندگي گسل هاي فرعي در سراسر منطقه در برابر زلزله آسيب پذيري براي همه جا يکسان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بلادپس، ع. (1388). تحلیلی بر اثرات عوامل تکتونیکی و ژئومورفولوژیکی در بلایای طبیعی به ویژه زلزله با تاکید بر کلان شهر تبریز. آمایش محیط, 2(5), 81-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112793Vancouver : کپی

بلادپس علی. تحلیلی بر اثرات عوامل تکتونیکی و ژئومورفولوژیکی در بلایای طبیعی به ویژه زلزله با تاکید بر کلان شهر تبریز. آمایش محیط. 1388 [cited 2021June17];2(5):81-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112793IEEE : کپی

بلادپس، ع.، 1388. تحلیلی بر اثرات عوامل تکتونیکی و ژئومورفولوژیکی در بلایای طبیعی به ویژه زلزله با تاکید بر کلان شهر تبریز. آمایش محیط, [online] 2(5), pp.81-92. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112793. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی