برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  15 , شماره  3 ; از صفحه 135 تا صفحه 140 .
 
عنوان مقاله: 

اثر ضددرد تجويز درازمدت آنتوسيانين سيانيدين در موش صحرايي ديابتي: شواهد رفتاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
 
چکیده: 

اهداف: درد ناشي از نوروپاتي اعصاب محيطي از شكايات مهم افراد مبتلا به ديابت قندي است . با توجه به اين كه تاكنون تركيبات دارويي مناسب و بدون عوارض جانبي براي درمان اين عارضه يافت نشده، توجه محققان به گياهان دارويي و مواد موثر استخراج شده از آنها معطوف شده است. سيانيدين كاهش دهنده استرس اكسيداتيو، آنتي اكسيدان قوي و ضدالتهاب است و خاصيت ضدديابتي در ديابت نوع 2 دارد. مطالعه حاضر با هدف بررسي اثر ضددرد تجويز درازمدت سيانيدين در موش هاي صحرايي ديابتي انجام شد.
مواد و روش ها: از 48 سر موش صحرايي براي انجام اين مطالعه مورد - شاهدي استفاده شد. موش ها به طور تصادفي به 6 گروه كنترل، كنترل تحت تيمار با سيانيدين يا سديم ساليسيلات، ديابتي، ديابتي تحت تيمار با سيانيدين و ديابتي دريافت كننده سديم ساليسيلات تقسيم شدند. سيانيدين يك هفته پس از القاي ديابت به ميزان 10 ميلي گرم بر كيلوگرم به صورت داخل صفاقي به مدت 2 ماه تجويز شد. آستانه درد با استفاده از آزمون غوطه وركردن دم در آب داغ و ميزان احساس درد در آزمون فرمالين مورد ارزيابي قرار گرفت. داده ها با
SigmaStat 3.5  تحليل شد.
يافته ها: درمان با سيانيدين به مدت دو ماه موجب كاهش معني دار در نمرات درد در مرحله مزمن آزمون فرمالين در موش هاي ديابتي شد. درمان با سيانيدين تفاوت معني دار در زمان بيرون كشيدن دم از آب در موش هاي ديابتي ايجاد نكرد.
نتيجه گيري: تجويز درازمدت سيانيدين به مدت دو ماه بر آستانه احساس درد تاثيري ندارد ولي موجب كاهش معني دار ميزان احساس درد در مدل تجربي ديابت قندي مي شود و مي تواند به عنوان يك درمان كمكي در هيپرآلژزي ديابتي مطرح شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 181
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی