برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

موانع اجراي آموزش به بيمار از ديدگاه پرستاران و مديران پرستاري شاغل در بيمارستانهاي تابعه دانشگاه علوم پزشکي بابل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، دانشگاه علوم پزشکی بابل، گروه پرستاری
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از مهم ترين نيازهاي بيماران کسب مهارت و نگرش مناسب در خصوص بيماري و مراقبت مي باشد که متاسفانه آموزش هاي مناسب و کافي به بسياري از بيماران داده نمي شود. لذا اين مطالعه به منظور بررسي موانع اجراي آموزش به بيمار از ديدگاه پرستاران و مديران پرستاري شاغل در بيمارستانهاي دانشگاه علوم پزشکي بابل انجام شد.
مواد و روشها: اين مطالعه مقطعي از دي ماه تا اسفند 1387 بر روي 150 نفر از پرستاران و مديران پرستاري بيمارستانهاي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي بابل که به روش نمونه گيري سرشماري انتخاب شدند، انجام شد. با استفاه از پرسشنامه اي اطلاعات مربوط به مشخصات فردي و موانع آموزش به بيمار، جمع آوري گرديد و سپس مورد مقايسه و تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: در اين مطالعه مهمترين موانع آموزش به بيمار از ديدگاه پرستاران و مديران پرستاري، عدم تناسب تعداد بيماران با تعداد پرستاران (3/77%) کمبود وقت و تراکم زياد وظايف پرستاري (8/65%)، عدم توجه و حمايت لازم از سوي مديران (60/7%) بود. در خصوص موانع آموزشي کمبود وقت و تراکم وظايف پرستاري
(p=0/008) و عدم وجود محيط مناسب و وسايل آموزشي در بيمارستان (p=0/002) مديران پرستاري نظر موافق بيشتري نسبت به پرستاران داشتند و در مورد ساير موانع آموزشي اختلافي ديده نشد.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد که مهمترين موانع آموزشي به بيمار، عدم تناسب تعداد بيماران با پرستاران، کمبود وقت، تراکم وظايف پرستاري و عدم وجود محيط آموزشي مناسب در بيمارستان ها مي باشد، لذا توصيه مي شود که مسوولين امر در اين خصوص برنامه ريزي مناسبي را در نظر گرفته و اجرا کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عزیزنژاد، پ.، و ذبیحی، ع.، و حسینی، س.، و بیژنی، ع. (1389). موانع اجرای آموزش به بیمار از دیدگاه پرستاران و مدیران پرستاری شاغل در بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل, 12(1(ویژه نامه آموزش پزشکی)), 60-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112639Vancouver : کپی

عزیزنژاد پروین، ذبیحی علی، حسینی سیدجواد، بیژنی علی. موانع اجرای آموزش به بیمار از دیدگاه پرستاران و مدیران پرستاری شاغل در بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل. 1389 [cited 2021October18];12(1(ویژه نامه آموزش پزشکی)):60-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112639IEEE : کپی

عزیزنژاد، پ.، ذبیحی، ع.، حسینی، س.، بیژنی، ع.، 1389. موانع اجرای آموزش به بیمار از دیدگاه پرستاران و مدیران پرستاری شاغل در بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل. مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل, [online] 12(1(ویژه نامه آموزش پزشکی)), pp.60-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112639. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی