برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  6 , شماره  14 ; از صفحه 12 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي عوامل داخلي موثر بر عملكرد شركت هاي كوچك و متوسط و ارايه مدلي اثربخش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در طول چند سال گذشته کسب و کارهاي کوچک و متوسط به عنوان اصلي ترين منابع ايجاد شغل در کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه شناخته شده اند. اين نوع از کسب و کارها به سبب ماهيت و ويژگي هاي خاص خود و به دليل اينکه سهم مهمي در تامين نرخ بيکاري کشورها و افزايش رشد و توسعه اقتصادي جوامع دارند، براي دولت ها داراي اهميت بسيار بالايي مي باشند. اين شرکت ها به دليل کوچکي و سادگي در ساختار سازماني، انعطاف پذيري بالا در برابر تغييرات، سرعت قابل قبول در روند انجام فعاليت ها و همچنين قدرت رقابت در محيط بيروني شرکت از توانايي و ظرفيت هاي بسيار بالايي جهت بهبود عملکردهاي خود و دست يابي به اهداف برنامه ريزي شده شرکت با استفاده از منابع موجود، برخوردار مي باشند.
با توجه به آنچه بيان شد، شناسايي صحيح عوامل استراتژيک موثر بر عملکرد شرکت هاي کوچک و متوسط و به کارگيري درست هر يک از آنها به مانند سلاحي قدرتمند عمل نموده و از کسب و کارهاي کوچک ومتوسط در برابر تغييرات نابهنگام محيطي محافظت خواهد نمود. لذا تحقيق حاضر با هدف مشخص نمودن عوامل استراتژيک داخلي موثر بر عملکرد شرکت هاي کوچک و متوسط، ضمن مرور مستند بر ادبيات موضوعي مربوط، تعاريفي مختلف، مدلي يکپارچه از عوامل استراتژيک داخلي موثر بر عملکرد شرکت هاي کوچک و متوسط ارايه شده است و در ادامه براي هر يک از ابعاد قضيه اي ارايه شده است. قضاياي اصلي تحقيقي حاضر اين است که آيا عوامل مديريتي، منابع انساني، ساختار سازماني، اندازه سازماني، سيستم هاي سازماني، بازاريابي و فروش، فناوري اطلاعات، تحقيق و توسعه، استراتژي ها شرکت، توليد و عمليات و منابع مالي سازمان بر بهبود عملکرد شرکت هاي کوچک و متوسط تاثير معناداري دارد؟ به منظور تاييد يا رد هر يک از قضايا، از ادبيات و تئوري هاي مرتبط پيشين استفاده شده است و تمامي قضايا مورد تاييد قرار گرفت. در پايان، ضمن جمع‏بندي و بيان نتايج تحقيق، پيشنهادات مرتبط با آن براي مديران و نيز ادامه و پيگيري تحقيقات مشابه در آينده ارايه شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

یدالهی فارسی، ج.، و آقاجانی، ح.، و آقاجانی، ع. (1388). شناسایی عوامل داخلی موثر بر عملکرد شرکت های کوچک و متوسط و ارایه مدلی اثربخش. پژوهشگر (مدیریت) (Journal of Industrial Strategic Management), 6(14), 12-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112548Vancouver : کپی

یدالهی فارسی جهانگیر، آقاجانی حسنعلی، آقاجانی علی اکبر. شناسایی عوامل داخلی موثر بر عملکرد شرکت های کوچک و متوسط و ارایه مدلی اثربخش. پژوهشگر (مدیریت) (Journal of Industrial Strategic Management). 1388 [cited 2021April14];6(14):12-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112548IEEE : کپی

یدالهی فارسی، ج.، آقاجانی، ح.، آقاجانی، ع.، 1388. شناسایی عوامل داخلی موثر بر عملکرد شرکت های کوچک و متوسط و ارایه مدلی اثربخش. پژوهشگر (مدیریت) (Journal of Industrial Strategic Management), [online] 6(14), pp.12-28. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112548>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 681 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی